Ich vedomosti zo slovenského jazyka a z matematiky preverí celoslovenské testovanie 5. Nevyhnú sa mu ani piatačikovia zo ZŠ Pavla Marcelyho v bratislavskom Ružinove. Niekoľkí z nich prezradili Novému Času, z čoho majú pri testovaní najväčšie obavy.
Viki (10): ničoho
„Testu sa ani tak nebojím, ale nie som si na sto percent istá, že to budem mať celé správne.“
Nela (10): slovenčiny
„Bojím sa najmä slovenčiny, lebo sme robili aj skúšobné monitory a skoro nič som nevedela. Na matematiku sa teším, tam som vedela všetko.“
Elisa (10): všetkého
„Mám dosť veľký strach, lebo piata trieda mi nejde ľahko. Dúfam však, že to zvládnem. Učila som sa a budem sa ešte dosť učiť.“
Adam (10): slovenčiny
„Teším sa na matematiku, tá mi ide. Nemôžem síce povedať, že som v nej úžasný, ale napríklad slovenčina mi skoro vôbec nejde.“
Michal (10): slovenčiny
„Z matematiky nemám až taký strach, ale slovenčiny sa tiež dosť bojím, napríklad znelé spoluhlásky mi vôbec nejdú.“
Ondrej (10): slovenčiny
„Ja mám z tohto testovania veľký strach, pretože zo slovenčiny som fakt nič nevedel. Na matematiku sa však veľmi teším, lebo tá mi tento rok veľmi ide.“
Psychológ: Nič vážne sa nedeje
Podľa psychológa Františka Skokana nepredstavuje monitor mimoriadnu stresovú záťaž. „Každá takáto skúška vyvoláva určitú reakciu, je to normálne. Niektoré deti sú síce úzkostnejšie, väčšina z nich sa však na to bez problémov adaptuje. Viac sa skôr stresujú rodičia, najmä tí, ktorí majú od svojich potomkov veľké očakávania,“ vraví. Poctivá príprava však dieťa psychicky pripraví na zvládanie omnoho náročnejších situácií v živote. „Aj v tomto prípade platí staré známe - ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku,“ dodal.