V stredu sa o tejto téme bude rokovať na pôde Európskeho parlamentu. Branislav Škripek, poslanec Európskeho parlamentu, situáciu vidí nasledovne: „Počas mojej cesty v Sýrii som bol len niekoľko kilometrov od bojovej línie, kde teroristi z Islamského štátu napadali civilné obyvateľstvo, ktoré sa bránilo. Videl som strašné veci, čoho sú schopní radikalisti z tejto divnej organizácie.” Vypočul si viaceré príbehy ľudí, ktorí sú na úteku pred ich vyčíňaním. Škripek však dlhodobo poukazuje na fakt, že sa k radikalistom pridávajú aj mnohí mladí ľudia z Európy.
„Mladých ľudí, ktorí bojovali v IS a boli na vojenskom cvičení považujem za vážne bezpečnostné riziko. Vrátia sa spokojne domov a potom v podobe spiacej teroristickej bunky len čakajú na povel od svojich veliteľov,” hovorí Škripek. Ide o generáciu mladých ľudí, ktorá sa tu narodila rodičom, ktorí nie sú Európania. Ale prišli do EÚ za prácou, či za lepším životom. Vyrastali v getách v štáte, ktorý nepoznajú a nič ich k nemu neviaže. Nevedia nič o jeho dejinách, vláde či prezidentovi. „Veľakrát neovládajú poriadne ani jazyk krajiny, kde žijú. Majú slabé vzdelanie, často žijú v chudobnejších pomeroch ako ostatné obyvateľstvo. Avšak majú túžbu objaviť zmysel života a vôbec podstatu bytia ako takého. Je však na ich škodu, ako aj EÚ, že ich opantali ideály Islamského štátu,” vysvetľuje Branislav Škripek.
Ako kazateľ a aktívny kresťan riešenie vidí nasledovne: „Pre našu kresťanskú civilizáciu nemôže byť odpoveďou na vraždenie ďalšie zabíjanie a pomsta. Ako kresťania by sme mali byť vzorom a príkladom ako sa dá žiť plnohodnotne a dobre život bez nenávisti či teroristických útokov. A rovnako musíme jasne povedať všetkým, ktorí sú opantaní vraždiacimi monštrami z IS: spamätajte sa, inak budete niesť následky.”