Vysvetlil, že teroristi sú blízko tureckého územia. V mene Ruska dodal: "Veľmi by sme chceli, aby sa teroristi a povstalci držali ďalej od tureckých hraníc. Ale, žiaľ, majú tendenciu byť na území Sýrie čo najbližšie k tureckým hraniciam." Peskov týmito slovami odpovedal na otázku novinárov, či ruské ozbrojené sily zvažujú možnosť "držať sa ďalej od tureckých hraníc", a to v súvislosti s utorkovým incidentom, keď turecká stíhačka zostrelila ruský bombardér.
"Nič také ako 'ďalej od tureckých hraníc neexistuje'," vysvetlil Peskov s tým, že existuje "taký pojem ako sýrsky vzdušný priestor," v ktorom sa pohybujú ruské lietadlá v rámci svojej misie na pomoc sýrskej vládnej armáde. Peskov ubezpečil, že ruské "operácie budú pokračovať, určite." Zdôraznil pri tom, že prioritou je prijať opatrenia na zaručenie bezpečnosti ruských letcov a letectva v Sýrii.
Tlačové agentúry dnes dopoludnia citovali ruského ministra obrany Sergeja Šojgu, ktorý informoval, že do Sýrie, na ruskú základňu Humajmím, bude prevezený moderný systém protilietadlovej obrany S-400. Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý nezávisle od Šojgu oznámil presun systému S-300 do Sýrie, súhlasil s návrhom ministerstva obrany na vyslanie modernejšej verzie.
Peskov vysvetlil, že pri rozhodovaní o vyslaní systému S-400 Rusko vychádzalo z toho, že bombardér Su-24 bol zostrelený v sýrskom vzdušnom priestore, čo je porušenie medzinárodného práva a nepriateľský akt. Dodal, že Rusko sa pri hodnotení incidentu opiera o údaje ruských špecialistov, ktorí nasledovali let zostreleného Su-24.
Hovorca Kremľa na stretnutí s novinármi vyhlásil, že Rusko má - "aspoň v tejto fáze" - pochybnosti o zámere Turecka spolupracovať v boji proti terorizmu. Peskov však zdôraznil, že tento postoj Ruska neplatí pre ostatných členov koalície. Ruská federácia potvrdzuje záväzok vytvoriť širokú koalície proti Islamskému štátu (IS), uviedol Peskov.
O tomto návrhu bude vo štvrtok v Moskve s Putinom rokovať francúzsky prezident Francois Hollande, informovala agentúra Reuters. Rusko a po útokoch v Paríži aj Francúzsko označujú širokú koalíciu za najefektívnejší nástroj na boj s IS.
Peskov dodal, že ruské lietadlá budú pokračovať vo svojej misii v Sýrii, pričom budú ničiť infraštruktúru teroristov, brániť ilegálnym dodávkam ropy a ropných produktov, ktoré sú pre IS hlavným zdrojom príjmov.
Erdogan si neželá eskaláciu po zostrelení ruského bombardéra
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu vyhlásil, že jeho krajina si neželá žiadnu eskaláciu po tom, ako turecké letectvo v utorok v pohraničí zostrelilo ruský stíhací bombardér na misii v Sýrii. Vysvetlil, že Turecko takto chcelo len chrániť vlastnú bezpečnosť a "práva našich bratov" v Sýrii. Na stretnutí s tureckými podnikateľmi dnes Erdogan vyhlásil, že ruské lietadlo bolo zasiahnuté v čase, keď sa nachádzalo v tureckom vzdušnom priestore, ale havarovalo na území Sýrie, pričom však časť úlomkov dopadla aj v Turecku, pričom boli zranení dvaja ľudia. "Nemáme zámer stupňovať tento incident. My sme len bránili našu vlastnú bezpečnosť a práva našich bratov," vyhlásil Erdogan s tým, že turecká politika ohľadom Sýrie sa nezmení.
"Budeme pokračovať v našom humanitárnom úsilí na oboch stranách sýrskej hranice. Sme odhodlaní prijať všetky potrebné opatrenia, aby sme predišli novej vlne imigrácie," zdôraznil Erdogan.