Týka sa to nielen zadlženého Talianska, ale aj najväčšej ekonomiky bloku - Nemecka. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Komisia hodnotí ekonomickú situáciu vo všetkých štátoch Európskej únie s cieľom zvýšiť hospodársky rast bloku a znížiť nezamestnanosť.
Európska exekutíva, ktorá od dlhovej krízy zvlášť pozorne monitoruje situáciu v eurozóne, v dnešnej správe konštatovala, že si musí podrobnejšie "posvietiť" na makroekonomickú nerovnováhu v 12 z 19 štátov eurozóny.
Nemecku, rovnako ako vlani, vytkla príliš veľký obchodný prebytok a upozornila Berlín, že orientácia ekonomiky na export ju robí veľmi zraniteľnou voči spomaľovaniu iných ekonomík.
Celkovo komisia chystá ďalšiu analýzu situácie v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Írsku, Holandsku, Portugalsku, Španielsku Belgicku, Slovinsku a Fínsku a najnovšie pridala na tento zoznam aj Rakúsko a Estónsko.
Čo sa týka štátov, ktoré nezaviedli euro, komisia znova vyhodnotí situáciu v Británii, Švédsku, Rumunsku, Bulharsku, Chorvátsku a Maďarsku.
Výsledky týchto analýz zverejní vo februári. Vládam, ktoré budú ignorovať opakované varovania komisie, hrozia finančné tresty.