Z oslovených sestier sa nebála zverejniť svoju tvár a meno jediná z nich - Alena Štefeková (28). Výpoveď z práce, ktorú má rada, ešte len chystá. Rovnako by mali ďalšie hromadné výpovede doručiť vedeniu v nemocniciach po celom Slovensku. Sestry na detskom oddelení JIS žilinskej nemocnice sa k výpovediam pridajú: „Nie sme spokojné, zákon nie je dobre postavený, stojíme si za požiadavkami,“ hovorí jediná z nich, ktorá mala odvahu sa odfotografovať. „Pozerám sa aj do budúcnosti, zákon nezohľadňuje našu ťažkú prácu,“ dodáva Alena Štefeková.
Zdravotné sestry v nemocniciach sa boja. Pôvodne mali dať hromadné výpovede na Slovensku naraz. Podľa toho, či poslanci schvália návrh zákona z dielne ministra. Zákon prešiel a požiadavky sestier zostali v koši. S výpoveďami však mnohé otáľajú. V Žiline sestry nečakali ani na rozhodnutie poslancov. Do protestu sa ich zapojilo 206 a ďalšie sa pridávajú. Podporujú ich lekári. Potvrdil to predseda lekárskych odborov Peter Blaško.
„Netreba sestry podceňovať, každá z nich si vie vypočítať, aký plat ju čaká od januára. Priemerný vek sestry je nad 50 rokov a tie najmä staršie pôjdu s platom v základnej zložke mzdy dole,“ vysvetľuje. Na plnú prevádzku potrebuje nemocnica v Žiline 350 sestier. Ohroziť jej chod môže aj menej zdravotníkov, najmä špecializovaných sestier, akou je Alena. Minister tvrdí že garantuje zdravotnú starostlivosť v nemocnici a pacienti nebudú ohrození.
Zdroj: Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek
Šéfka odborov chce do politiky
„Nikdy som sa netajila tým, že by som chcela byť v politickom dianí. V komunálnej politike pôsobím 9 rokov. A že sestry by mali mať svojich zástupcov. Konkrétne sa vyjadrím až vtedy, keď to bude aktuálne a podpíšem kandidátsku listinu," uviedla šéfka odborov sestier Monika Kavecká.