Mladá mamička Judita (34) pracovala v Šamoríne v predajni nemeckého reťazca obuvi Deichman. Bola v skúšobnej dobe, keď dostala výpoveď. Tvrdí, že ju vyhodili kvôli tomu, že sa rozprávala so zákazníkmi po maďarsky. Svoj názor uverejnila na sociálnej sieti, čím vyvolala vlnu horlivých diskusií. Uviedla aj to, že vedúca predajne si neželala, aby predavačky hovorili po maďarsky.
Nemecký predajca obuvi sa však proti týmto tvrdeniam bráni. „Osočila nás, že bola prepustená z dôvodu, že hovorila po maďarsky. Samozrejme to nie je pravda. Naša spoločnosť pôsobí v 24 štátoch celého sveta a pracuje u nás 80 národností. Vďaka tomu, že zamestnanci hovoria viacerými jazykmi môžeme predať viac obuvi,“ povedal konateľ spoločnosti Deichman Slovensko Karel Madzia.
Keďže v Šamoríne žije početná maďarská komunita, správa okamžite zburcovala celé mesto. Obyvatelia zorganizovali pred obchodom protest s požiadavkou rešpektovania komunikácie v maďarčine. Celé podujatie aj piesne boli len v maďarskom jazyku a prišlo približne 200 domácich. Judita, kvôli ktorej bol protest zorganizovaný, sa pred obchodom neukázala. „Skúste sa vcítiť do mojej kože. Podľa vás si ešte nájdem v Šamoríne alebo okolí prácu? Z čoho vychovám svoju osemročnú dcéru? Nechcela by som dopadnúť ako Hedviga Malinová,“ vyjadrila sa na sociálnej sieti Judita.
Firma uvažuje aj o podaní trestného oznámenia za poškodzovanie dobrého mena spoločnosti. Zatiaľ však vyčkáva. V meste sa totiž vyskytli aj názory, že z celého prípadu chce niekto vytĺcť politický kapitál, keďže je pred voľbami.
Obyvatelia Šamorína podporili Juditu
Ildiko (32): „Tá pani podľa mojich vedomostí ovláda viacero jazykov. Hovorí po slovensky, maďarsky aj po nemecky. Iba kvôli tomu, že vo svojom rodnom bydlisku hovorila maďarským jazykom by nemala byť diskriminovaná.“
Peter (64): „My tu tolerujeme slovenčinu a maďarčinu si tiež nedáme.“
Ildiko (48): „Nie sme proti nikomu, sme u za seba. Chceme, aby sme mohli hovoriť svojim materinským jazykom aj naďalej.“