Z tohto celkového počtu sestier a pôrodných asistentiek viac ako 380 podalo výpovede. Riaditeľ nemocnice Radoslav Čuha na dnešnom brífingu sestry ubezpečil, že platy im v budúcom roku neklesnú. Čuha sa vyjadril aj k medializovaným informáciám, že niektorým zdravotníckym pracovníkom hrozia v prípade stiahnutia výpovedí sankcie.
„Neviem, čo sestry podpisovali, ja vidím iba tú výpoveď. Boli to individuálne výpovede sestier a ak niekto niekoho zaviazal nejakou sankciou alebo zbavením sa práva do budúcnosti, tak si myslím, že sestry by sa nemuseli obávať. Určite im dokážeme poskytnúť aj právnu pomoc,“ uviedol. Riaditeľ považuje za predčasné hovoriť o opatreniach, ktoré bude potrebné prijať, ak zdravotnícki pracovníci svoje výpovede nestiahnu.
Riaditelia všetkých nemocníc združených v Asociácii štátnych nemocníc (AŠN) SR v nedeľu podľa jej prezidenta a predsedu predstavenstva Jozefa Valockého jednoznačne deklarovali, že pri aplikácii novelizovaného zákona 578/2004 v časti minimálne mzdové nároky sestier a ostatných zdravotníckych kategórií nedôjde ku zníženiu mzdy ich zamestnancov.
Sestry požadujú zvýšenie miezd
Vedenie Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) je rozčarované z vyhlásení Asociácie štátnych nemocníc (AŠN), ktorá chce sestrám a pôrodným asistentkám garantovať platy, ktoré sú im vyplácané už tri roky. Konštatuje sa to vo vyhlásení zaslanom do redakcie TASR, ktoré podpísala Iveta Lazorová, prezidentka SKSaPA.
"Zdá sa, že riaditelia štátnych nemocníc, rovnako ako minister zdravotníctva Viliam Čislák, nerozumejú, resp. nechcú rozumieť požiadavkám sestier a pôrodných asistentiek a obhajujú vládny zákon, ktorý je zbytočný a nerieši problém zdravotníkov," skonštatovala vo vyhlásení. Sestry podľa nej v žiadnom prípade nežiadajú garanciu neznižovania platov v platových dekrétoch, ale požadujú zvýšenie miezd a následnú úpravu každé tri roky v zákone, pričom trvajú na zvyšovaní miezd na základe odpracovaných rokov.
"Rovnako žiadame aj zákonom ošetriť každú sestru a pôrodnú asistentku bez ohľadu na to, kde pracuje. Žiadame, aby sa prijali také účinné opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve, aby sa peniaze využívali efektívne a aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, lebo inak je pacient ohrozený," doplnila Lazorová.
SKSaPA je podľa nej sklamaná z toho, že predseda predstavenstva AŠN, rovnako ako minister zdravotníctva Viliam Čislák, pokračujú s urážaním sestier a pôrodných asistentiek na Slovensku namiesto toho, aby začali riešiť problémy v slovenskom zdravotníctve, ktoré vznikli pre neschopnosť, nečinnosť a ignoráciu jednak šéfa rezortu zdravotníctva, ale aj manažérov zdravotníckych zariadení.
"SKSaPA pristúpila k výpovediam preto, lebo nie sú naplnené požiadavky sestier v deklarácii, ktoré sa týkajú nielen platov. Vláda SR schválila legislatívu, na ktorú nie sú zabezpečené finančné zdroje, pričom dlhodobo nevie zabezpečiť dostatok zdravotníckych pracovníkov," uzavrela Lazorová.