K hromadným výpovediam pristúpili aj sestry z Fakultnej nemocnice v Trnave a Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. O ukončenie pracovného pomeru požiadali minulý týždeň sestry zo Žiliny, Prešova a Bojníc. "Dokopy je tak v nemocniciach ku dnešnému dňu 958 hromadných výpovedí, očakávame ďalšie," informovala prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) Iveta Lazorová.
Sestrám sa nepáči zákon, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy. Trvajú na troch požiadavkách. Zákon musí platiť pre všetkých zdravotníkov, chcú tiež zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a taktiež zvyšovať základnú zložku mzdy každé tri roky praxe. Žiadajú, aby sa o pacientov staral dostatok zdravotníkov, aby sa peniaze využívali efektívne, či prijali sa opatrenia proti rozkrádaniu peňazí v zdravotníctve.
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podľa jeho hovorcu Petra Bublu situáciu sleduje. "Počkáme si na záver tohto dňa a potom to vyhodnotíme," povedal. Minister je v kontakte s riaditeľmi dotknutých nemocníc. "Stále platí, že v nemocniciach majú postupovať tak, aby nebolo ohrozené poskytovanie zdravotnej starostlivosti," podotkol Bubla. Výpovede začnú platiť vo februári budúceho roka. Čislák chce dovtedy pracovať na tom, aby ich sestry stiahli. V extrémnych prípadoch môže podľa neho dôjsť k spájaniu oddelení či presunu personálu. Verí, že bude dosť času na to, aby sa "veci dali do poriadku". "Ak majú sestry pochybnosti o výške mzdy, mali by sa riaditeľov spýtať na svoje nové platobné dekréty," povedal v piatok (27.11.) na tlačovej konferencii.
Čislák označil akciu hromadných výpovedí za politicky motivovanú. Šéfka sesterských odborov Monika Kavecká potvrdila, že chce kandidovať do parlamentu. Ubezpečila však, že v tejto veci nejde o politické záležitosti. "Je to iba vyústenie dlhodobej ignorácie požiadaviek sestier," dodala.