Ešte pred tým sa však konalo pre všetky summity tradičné skupinové fotografovanie šéfov štátov a vlád. To, ktoré sa v pondelok uskutočnilo na celosvetovej konferencii OSN o klimatickej zmene (COP21), však prebehlo bez účasti ruského prezidenta Vladimira Putina, informovala agentúra TASS. Spoločné fotografovanie v jednej zo sál výstavného areálu Le Bourget na predmestí Paríža, kde sa COP21 koná, bolo naplánované hneď po slávnostnom otvorení konferencie a skončilo sa asi 15 minút pred tým, ako lietadlo s ruským prezidentom pristálo v Paríži.
Po fotografovaní sa začalo plenárne zasadnutie COP21, na ktorom má každý líder právo na prednesenie trojminútového príspevku, aby vyjadril záväzok svojej krajiny a jej očakávania v súvislosti s bojom proti klimatickej zmene. Putin vo svojom príspevku vyhlásil, že opatrenia prijaté Ruskom viedli tomu, že otepľovanie planéty sa na rok pozastavilo.
"Prekročili sme svoje záväzky vyplývajúce pre Rusko z Kjótskeho protokolu na roky 1991-2012. Rusko nielen nepripustilo rast emisií skleníkových plynov, ale výrazne ich znížilo," uviedol Putin. Vysvetlil, že vďaka tomu sa do atmosféry nedostalo asi 40 miliárd ton ekvivalentu CO2. Na porovnanie informoval, že všetky krajiny sveta v roku 2012 do ovzdušia vypustili 46 miliárd ton takýchto emisií.
"Dá sa povedať, že vďaka úsiliu Ruskej federácie sa globálne otepľovanie spomalilo o jeden rok," skonštatoval Putin. Dodal, že Rusko sa aj naďalej bude zapájať do úsilia na odvrátenie globálneho otepľovania: do roku 2030 chce znížiť objem emisií skleníkových plynov o 70 percent v porovnaní s limitom v roku 1990. Putin potvrdil aj platnosť návrhu usporiadať pod záštitou OSN vedecké fórum o problémoch klímy a prírodných zdrojov.