Málokto však vie, že inšpiráciu hľadali Disneyho štúdiá v klasickej rozprávke H. Ch. Andersena Snehová kráľovná, a práve túto rozprávku prinesie denník Nový Čas na druhom CD z kolekcie Čas na rozprávku za skvelú cenu 0,79 eura aj s novinami. Čo majú Frozen a Snehová kráľovná spoločné?
Filmové štúdiá Walta Disneyho sa pokúšali sfilmovať príbeh Snehovej kráľovnej už viackrát. Najskôr v roku 2002, potom o sedem rokov neskôr a napokon v roku 2011. Film Frozen - alebo Ľadové kráľovstvo uzrel napokon svetlo sveta na premiére v roku 2013 a stal najúspešnejším animovaným filmom a piatym najúspešnejším filmom vôbec. Len za prvého pol roka zarobil viac ako 1,2 miliardy dolárov. Napriek tomu, že autori tvrdia, že si za vzor zobrali rozprávku H. Ch. Andersena, veľa spoločného s ňou napokon vo Frozen nenájdete. Azda jediné podobné je prostredie deja.
Snehová kráľovná
Dej
- Príbeh o tom, ako odvážna Gerda podnikla cestu až do ľadového kráľovstva, aby zachránila svojho kamaráta Kája, ktorého srdce premenila na ľad Snehová kráľovná.
Zaujímavosti
- V roku 1957 bola natočená filmová verzia rozprávky. Ruská verzia trvala len 63 minút.
- Odvtedy rozprávku spracovali desiatky ráz.
- V slovenskom vydaní rozprávky z roku 1956 sú vynechané celé odseky.
Ľadové kráľovstvo
Dej
- Nebojácna Anna sa vydá na veľkolepú cestu v sprievode drsného horala Kristoffa a soba Svena, aby našla svoju sestru Elsu, ktorej kúzla uväznili kráľovstvo Arendelle vo večnej zime.
Zaujímavosti
- Hans, Kristoff a Anna dostali svoje mená po dánskom spisovateľovi a rozprávkarovi H. CH. Andersenovi.
- Postava Kristoffa bola vytvorená na základe inšpirácie Samov, ktorí obývajú severné Nórsko.
- Aby tvorcovia filmu získali námet na vytvorenie Kráľovstva Arendelle, navštívili stredoveký hrad Akershus v Osle a kráľovský palác Stiftsgarden v Trondheime, čo je jedna z najväčších drevených budov v Škandinávii.