Pre pacientov nakúpila dva nové prístroje - röntgen a magnetickú rezonanciu. Rezonancia v Uniklinike v Prievidzi je jediná svojho druhu široko-ďaleko. Inde na Slovensku sa na vyšetrenie takýmto prístrojom čaká aj pol roka. V Prievidzi je maximálnou čakacou lehotou podľa vedenia najviac mesiac, pričom pacientov s podozrením na rakovinu vyšetria prednostne. „Nový röntgen nahradil starý systém, ktorý bol pomalší, zdĺhavejší a náchylnejší na mechanické poškodenie pri otáčaní ramena. Súčasný systém je založený na princípe jedného žiariča a dvoch stacionárnych detektorov. Snímky sú oveľa kvalitnejšie. Sám si aj prednastaví hodnoty, aby sa znížilo prehnané žiarenie,“ vysvetlil vedúci lekár Centra zobrazovacích metód Milan Hergel.
Novinka na Slovensku
Špecialitou je však najmä magnetická rezonancia. Je jediná svojho druhu na Slovensku a takáto je najbližšie až v Berlíne. „V čom sme s ňou jediní, je to, že vlastníme ako prví na Slovensku špeciálnu cievku na vyšetrenie cievneho systému a získavame obraz bez toho, aby bolo nutné podávať kontrastnú látku. Je to novinka, ktorá zatiaľ na Slovensku nebola používaná,“ vysvetlil M. Hergel. To, že nemusia použiť kontrastnú látku, znamená, že môžu vyšetriť aj pacientov, ktorí majú na ňu alergiu. Podľa riaditeľa Unikliniky Miloša Mladého sú čakacie lehoty na rezonanciu oveľa kratšie ako inde na Slovensku, kde sa zvykne čakať aj pol roka.
„Zariadenie umožňuje robiť viac vyšetrení pacientov, čo je vzhľadom na situáciu v regióne, kde máme jedinú rezonanciu pre celý Prievidzský okres, veľký benefit,“ uviedol M. Mladý s tým, že horná Nitra pozostáva hlavne z ťažkého priemyslu a baníctva a je tu zaznamenaný značný nárast nádorových ochorení. „Máme zmluvy so všetkými zdravotnými poisťovňami, ktoré pôsobia na Slovensku, takže vyšetrenie magnetickou rezonanciou sa plne hradí zo zdravotného poistenia, čiže pre pacienta je zadarmo,“ uzavrel.
Špičkové prístroje
Cena: 1 170 200 €
- obe zariadenia - röntgen a magnetická rezonancia - sa čiastočne financovali z eurofondov, časť hradila klinika