Kaliňák na druhej priečke zoznamu kandidátov nahradí bývalého predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý v ňom tentoraz chýba. Oznámil to dnes po rokovaní predsedníctva strany Fico. Štvrtý bude minister financií Peter Kažimír, za ktorým nasledujú minister kultúry Marek Maďarič, minister životného prostredia Peter Žiga a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý nie je členom strany.
Ďalšími v poradí sú košický primátor Richard Raši, minister dopravy Ján Počiatek a minister práce Ján Richter. Jedenáste miesto obsadil poslanec Juraj Blanár, nasledujú minister obrany Martin Glváč, poslanec Jaroslav Baška, podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková a na 15. mieste podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Šestnástym v zozname je minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek, nasledujúcu priečku obsadil šéf Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík. Ďalej kandidujú poslanci Tibor Glenda, Stanislav Kubánek, Vladimír Faič, Dušan Čaplovič, Ján Podmanický, štátny tajomník rezortu dopravy Viktor Stromček a poslanec Robert Madej.
Z 25. miesta kandiduje Erik Tomáš, bývalý redaktor Markízy a súčasný riaditeľ komunikačného odboru úradu vlády. Nasledujú podpredseda parlamentu Miroslav Číž, vedúci úradu vlády Igor Federič, poslanec Igor Choma. Na 29. mieste je Denisa Stachová, ktorá pripravovala reformu ESO. Prvú tridsiatku uzatvára Dušan Galis. Na ďalších miestach sa objavujú ďalší poslanci Smeru-SD a štátni tajomníci. Na listine sa objaví aj niekdajší poslanec Ján Kvorka, ktorý bol obžalovaný zo zločinu obmedzovania osobnej slobody a prečinu ublíženia na zdraví. Súd ho spod obžaloby oslobodil.
Na kandidačnej listine sa objaví aj Andrej Kolesík a Otto Brixi. Anton Martvoň, ktorý úzko spolupracoval na viacerých zákonoch s Brixim, na listine chýba. Nekandiduje ani Renáta Zmajkovičová, Mojmír Mamojka či exministerka práce Viera Tomanová. Chýbajú taktiež ministri školstva, spravodlivosti, hospodárstva a zdravotníctva Juraj Draxler, Tomáš Borec, Vazil Hudák a Viliam Čislák (všetci nominanti Smeru-SD). "Sú to ľudia, ktorí prišli z nestraníckeho prostredia a chcú si to zachovať. Ale veľmi radi s nimi budeme spolupracovať," povedal Fico.
Premiér je presvedčený, že poslanecký klub, ktorý po voľbách vznikne, bude maximálne stabilný. "V národnej rade bude zabezpečovať politickú stabilitu. A pokiaľ dostaneme dôveru a budeme môcť byť súčasťou vlády, budeme zárukou toho, že vláda bude mať podporu v národnej rade," uviedol Fico. Smer-SD pristupuje podľa jeho slov k voľbám s rešpektom a s veľkou energiou. "Smer-SD tvorí pilier politickej stability na Slovensku a rovnako bez preháňania môžem skonštatovať, že odovzdávame Slovensko v lepšom stave, ako sme ho prevzali v apríli 2012," zdôraznil Fico.
Parlamentné voľby budú na Slovensku 5. marca 2016. Politické strany majú predložiť svoje kandidačné listiny do 6. decembra. Oficiálna volebná kampaň už beží, strany na ňu môžu minúť najviac tri milióny eur. Voliť bude môcť viac ako 4,4 milióna občanov SR.