Súčasná medicína totiž umožňuje lepšiu starostlivosť o ľudí s týmto vírusom v tele, a diagnóza tak už nemôže predstavovať prekážku pre službu v armáde, uviedol vrchný armádny zdravotník Moše Pinkert.
"Nebezpečenstvo nákazy ostatných vojakov je mizivo nízke," uviedol Pinkert. Ľudia nakazení vírusom HIV, však podľa neho nebudú môcť ani naďalej pôsobiť v bojových jednotkách kvôli zvýšenému riziku vzniku krvácavého zranenia. Službu budú môcť ale vykonať na úradníckych postoch.
Doteraz v Izraeli mladých ľudí nakazených vírusom HIV pri odvode v 17 rokoch automaticky od brannej povinnosti oslobodzovali. Zhruba desiatka HIV pozitívnych, ale aj v súčasnosti v armáde slúži, a to na dobrovoľnej báze.
Služba v armáde podľa Pinkerta zlepší tiež spôsob, akým sa na ľudí nakazených vírusom spôsobujúcim syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS) pozerá bežná spoločnosť. "Pomôže to pri boji proti sociálnej stigme," uviedol.
V Izraeli platí branná povinnosť pre mužov aj ženy. Zatiaľ čo muži strávia v aktívnej službe povinne tri roky, ženy len 21 mesiacov.