Do ropného biznisu má byť zapletený turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a jeho rodina. Rusko tvrdí, že o tom má dôkazy, zatiaľ však ukázalo len satelitné snímky kolón cisterien na tureckých hraniciach. Erdogan ruské obvinenie znovu poprel a opäť vyhlásil, že by odstúpil zo svojej funkcie, pokiaľ by sa ukázalo ako pravdivé. "Vojna slov" medzi Moskvou a Ankarou trvá od zostrelenia ruského bombardéra tureckou stíhačkou. Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok v Paríži vyhlásil, že zostrelenie ruského lietadla malo zaistiť bezpečnosť pre nelegálne dodávky ropy zo Sýrie do Turecka.
Turecký prezident, ktorý je na návšteve Kataru, v stredu v prejave v Dohe označil ruské tvrdenia za ohováranie. "Nikto nemá právo Turecko ohovárať. Máme ešte toľko svedomia, aby sme ropu od teroristov nekupovali," povedal prezident a dodal, že Ankara nemá záujem zhoršovať vzťahy s Moskvou. Erdogan opätovne zopakoval, že ak sa objavia dôkazy o dodávkach ropy z nálezísk ovládaných IS do Turecka, nezostane v kresle prezidenta "ani sekundu".
"Terorizmus bez peňazí je ako šelma bez tesákov," vyhlásil v stredu námestník ministra obrany Anatolij Antonov o význame, aký pre IS má obchod s ropou z nálezísk, ktoré ovládol v Sýrii a Iraku. Príjmy teroristov odhadol na dve miliardy dolárov ročne. "Ropa sa v obrovskom množstve, v priemyselnom objeme, dostáva do Turecka v tisíckach cisternových vozňov," uviedol k satelitným snímkam a dodal, že do tohto podnikania je zapletený aj turecký prezident a jeho rodina.
"Ropu u susedov kradne spoločný tím banditov a tureckých elít. Cynizmus tureckého vedenia nepozná medze," vyhlásil Antonov a dodal, že predsa šéfom jednej z najväčších spoločností v tureckej energetike je Erdoganov syn. Rusko však podľa neho nepožaduje Erdoganovu demisiu, pretože to je vec tureckého ľudu. Rusi mali tiež odhaliť tri hlavné trasy, ktorými sa ropa zo Sýrie a Iraku dostáva do Turecka, uviedol generál Sergej Rudskoj z generálneho štábu a tvrdil, že nálety ruského letectva znížili príjmy IS z ropy na polovicu.