Po tom čo sa nedostal na kandidátku vyzýva členov na vzburu. Nesúhlasí so schválenou kandidátkou a chystá svoju. Strana totiž stráca percentá a už nebojuje o vstup do parlamentu, ale o to, aby prekročila 3 % a dostala štátny príspevok, myslí si politológ Milan Horský.
Po neúspechu na ústrednej rade, keď sa nedostal na kandidátku, rozoslal členom strany list, v ktorom ich vyzýva na vytvorenie novej kandidátky. Nepáčilo sa mu najmä to, že ku kandidátke neboli primárne voľby, ktoré strana niekedy robievala. Vo svojej výzve píše: „Ústredná rada SDKÚ tak nelegitímnym spôsobom zostavila kandidátku a určila lídra pre budúcoročné voľby.“ Kaník vyzýva členov, aby sa prihlásili na jeho novú kandidátku: „Kto teda chce zabojovať a zúčastniť sa na tejto odvážnej misii, nech pošle svoj krátky životopis.“ Politológ Milan Horský tvrdí, že je to márna snaha a strana je v koncoch: „Už podľa letnej kampane vidieť, že stranu opustili osobnosti. Anonymní kandidáti kričali, že oni sú SDKÚ-DS. Strana na celú hubu kričala, že za ňou nikto nestojí.“
Vráti sa Mikuláš Dzurinda?
Bývalý premiér Mikuláš Dzurinda v debate pre Denník N kritizoval dnešnú opozíciu: „Keď sa opozícia nevie postaviť Ficovi, nemá nárok na existenciu.“ Na otázku, prečo odišiel a či by sa vrátil do vrcholovej politiky, nepovedal nie: „Ja som pocítil, že ľudia si potrebujú odo mňa oddýchnuť, ale ja som nikdy nevylúčil, že sa nevrátim domov, na Slovensko. Vždy by to malo byť o ponuke a dopyte. Čo prinesie budúcnosť, uvidíme... uvidíme.“
Úspechy a škandály Mikuláša Dzurindu
Úspechy
- Vstup Slovenska do NATO
- Vstup Slovenska do Európskej únie
- Zavedenie rovnej dane
- Reformy v oblasti školstva, zdravotníctva a sociálnej oblasti
- Znižovanie nezamestnanosti
- Vysoký hospodársky rast
Škandály
- Tunelovanie Štátnych hmotných rezerv
- Tender na ľahké motorové vlaky. Pre korupciu štátnych úradníkov v roku 2002 musel odísť Gabriel Palacka.
- Tunel Branisko. Vytunelovanie tunela Branisko sa prevalilo v roku 2003.
- Kauza skupinka. Dzurinda obvinil viacero ľudí z o získavania vplyvu v SIS a snahy odvolať jej riaditeľa Ladislava Pittnera.
- Kurzová strata pri predaji SPP. Štát pri predaji prišiel vinou kurzovej straty o 7,7 miliardy korún.
- Kupovania poslancov. Po tom, čo koalíciu opustila časť klubu ANO, potreboval Dzurinda na odblokovanie parlamentu dva hlasy. Tie získal podporou poslancov HZDS Eduarda Kolesára a Karola Džupu.
Politológovia o návrate Mikuláša Dzurindu
Milan Horský, politológ
- Štyri mesiace pred voľbami je zrejmé, že na politickej scéne chýba stredopravá sila, ktorá by mala občiansku, a nie náboženskú orientáciu. Približný kapitál dôvery je asi 20 %. Pravdepodobne vznikne po týchto voľbách, keď stredopravé strany zistia, že majú malú dôveru.
Ján Baránek, mediálny analytik
- Príprava novej strany sa nedá vylúčiť. Vstúpil však do toho Rado Procházka, ktorý chce tieto strany integrovať. A to, že sa vráti Dzurinda do politiky, som hovoril, už keď odchádzal. Ja si myslím, že áno. Určite nie do týchto volieb, ale určite sa vráti.