Niektorí sú v kritickom stave. Polícii sa podarilo zistiť, že za ohavným vyčíňaním stojí Sajíd Rizwan Farook († 28) spolu s partnerkou Tashfeen Malik († 27). Mužom zákona sa podarilo útočníkov zabiť a okrem toho zadržali ďalšieho podozrivého muža. Zatiaľ však nie je známe, či sa tiež podieľal na chladnokrvnom zabíjaní.
Američan Rizwan a Tashfeen, ktorá pochádzala z Pakistanu, boli manželmi dva roky a vychovávali iba šesťmesačné dieťa. To bolo v čase vyčíňania u starých rodičov, ktorým dvojica povedala, že ich ratolesť musia nechať u nich, pretože idú na lekárske vyšetrenie. Farookov kolega z práce Patrick Baccari pre médiá dodal, že si u strelca nevšimol zmenu správania, až na jeden detail. Besniace monštrum si dalo narásť bradu.
Ďalší známi potvrdili, že bol hlboko veriaci moslim, ktorý však o náboženstve na verejnosti nikdy nehovoril. Desivý je na celej situácii fakt, že Rizvan sa pred vraždením zúčastnil na vianočnom večierku v budove sociálnych služieb, ktorá sa zameriava na pomoc ľuďom s telesným postihnutím. On sám pracoval ako zdravotník. Z akcie, kde bola zábava v plnom prúde, sa zrazu z ničoho nič vyparil a neskôr sa opäť objavil s jediným cieľom - vystrieľať čo najviac osôb.
Teroristický útok?
David Bowdich, ktorý pracuje pre FBI, médiám oznámil, že zatiaľ úrady nemôžu s istotou povedať, či išlo o teroristický čin. „Je to možné, ale nevieme to. Možno sa to týmto smerom vyvinie,“ povedal na záver počas tlačovej konferencie. Vyšetrovateľom stále nie je jasné, čo útočníka a jeho partnerku viedlo k takémuto činu.
Podľa zdrojov CNN však Farook prostredníctvom telefónu a sociálnych sietí komunikoval s "viac než jednou" osobou vyšetrovanou pre terorizmus. Náčelník polície v San Bernardine vo štvrtok navyše informoval, že v byte Farooka a Malik našli tisíce nábojov, 12 takzvaných rúrkových bôb, ako aj "stovky nástrojov" použiteľných na výrobu výbušných zariadení. Predpokladá sa preto, že boli schopní spáchať i ďalší útok.
Streľby v USA za posledných 5 rokov