Opozícia bola spočiatku naklonená aj ústavným zmenám, teraz však tvrdí, že to neurobí. Obáva sa, že sa ohrozí sloboda občanov. Rozšíriť právomoci sa majú polícii, SIS aj vojenskému spravodajstvu.
Boja sa zneužitia! Opozičné strany nepristúpia na zmeny ústavy týkajúce sa protiteroristických opatrení. Ide najmä o to, aby bol potenciálny terorista zadržaný až na štyri dni a o ďalších šiestich dňoch môže rozhodnúť sudca. Znamená to, že aj len podozrivý z teroru môže byť zatvorený desať dní. „Vláda je akcieschopná a bude akcieschopná do poslednej hodiny svojho mandátu, pokiaľ ide o bezpečnosť Slovenskej republiky,“ vyhlásil premiér Robert Fico (SMER-SD) po rokovaní vlády. Vyzerá to však tak, že 90 hlasov v parlamente nezíska. Najviac antiteroristických návrhov sa však týka Trestného zákona a tam si Fico presadí parlamentnou väčšinou, čo potrebuje.
Tieto úpravy budú podľa odborníkov patriť k najprísnejším v Európe. Do väzenia sa dostane aj ten, kto je iba podozrivý z terorizmu, a to bez udania dôvodu. Posilnená by mala byť aj ochrana svedka. Najviac sa opoziční politici boja rozširovania SIS a vojenského spravodajstva. Agenti SIS budú napríklad môcť držať nebezpečné látky (drogy, výbušniny, jedy) a zakázané veci (zakázané zbrane i strelivo, falzifikáty peňazí, známok, cenných papierov), využívať inštitút prevodu a zámeny veci.
Vláda zatiaľ rieši, z čoho to všetko zaplatí. V teréne by malo byť 800 policajných hliadok. Ministerstvo obrany chce v špeciálnych jednotkách o 200 vojakov viac. Počíta s tým, že 5. pluk špeciálneho určenia dostane za tri roky okolo 60 miliónov eur. Európska komisia nedávno pre Slovensko schválila program Fond pre vnútornú bezpečnosť a z eurofondov ho podporí sumou 24 miliónov eur.
Opatrenia proti teroru
- zadržanie zo 48 na 96 hodín
- sudca o väzbe zo 72 na 144 hodín
- teror ako závažný trestný čin
- trest 20 až 25 rokov alebo doživotie
- obvinený pôjde do väzby bez dôvodu
- podozrivý vo väzbe až 5 rokov
- sledovanie telefónov obvinených
- vypočutie svedka cez videozáznam
- špecializovaný súd bude rozhodovať o terorizme
- prehliadky áut, verejnej dopravy
- uzatvorenie verejného priestranstva
- použitie zásahovej výbušniny a špeciálnych striel na verejnosti
- rozšírenie kompetencií pre agenta SIS
Názory bezpečnostných odborníkov
Martin Fedor: SIS potrebuje nový zákon
„Smer zlyhal v tom, že nepripravil Slovensko na vyššiu úroveň bezpečnosti. Proti terorizmu je dôležitá prevencia. SIS potrebuje nové právne prostredie, funguje podľa zákonov, ktoré majú 15 - 20 rokov. Teraz v predvolebnej dobe Smer prezentuje marketingový balíček opatrení. Potrebujeme mať silné služby 21. storočia. Teroristi akoby boli o krok vpred. Ale potrebujeme aj dobrú kontrolu, aby služby neboli zneužívané proti občanom Slovenska. Tieto opatrenia budú veľmi neúčinné.“
Jaroslav Naď: Slovensko prijíma nesystemové opatrenia
„Vlády viacerých krajín reagujú na teror aj úpravou legislatívy. Mám však pocit, že na Slovensku prijímame opatrenia nesystémovo. Mal byť vytvorený väčší časový priestor na diskusiu, kde bude zapojená opozícia, odborníci, akademická obec a organizácie na ochranu ľudských práv. Skrátený legislatívny proces je zbytočný. Vláda pritom nepredložila za celé volebné obdobie návrh zákona o spravodajských službách. Som presvedčený, že obrana a bezpečnosť Slovenska sa stali jej témou iba v ostatných týždňoch.“
Juraj Zábojník: Potrebujeme kontrolný orgán
„Treba konať, netreba čakať! Zo strany EÚ sa to nikde neposúva, toleruje sa, že mnohé firmy robia biznis s Islamským štátom. Dodávajú mu ropu, zbrane, ktorými potom strieľajú do ľudí. Je potrebné to riešiť. Treba vytvoriť kontrolný orgán z nezávislých odborníkov. Tento výbor si môže dať predložiť správy z rezortov, ktoré určí vláda, aby to mohli kontrolovať, či nedošlo k zneužitiu opatrení. V minulosti sa zneužívanie funkcií a obchodovanie s informáciami na Slovensku stalo národným športom.“