V Rusku zavládla protiturecká hystéria, vyvolaná zostrelením ruského bombardéra na sýrsko-tureckých hraniciach.
Uvalenie sankcií proti Ankare odštartovalo lavínu útokov na južného suseda. V tureckých letoviskách už nezostali prakticky žiadni ruskí turisti, domov sa húfne vracajú ruskí poslucháči v tureckých vysokých školách. Ruskí autodopravcovia náhlivo sťahujú svoje kamióny z Turecka.
Tón útokom na Turecko vo štvrtok zadal sám prezident Vladimír Putin. V prejave k poslancom označil turecké vedenie za "kľučku", ktorá si napcháva do vreciek peniaze za nakradnutú sýrsku ropu. Reagoval aj na zostrelenie ruského lietadla tureckou armádou. "Ak si niekto myslí, že sa to odbije paradajkami a bojkotom nejakých stavebných firiem, potom sa hlboko mýli. Ešte im pripomenieme, čo urobili, a budú to ľutovať," pohrozil prezident. Podľa denníka Kommersant sú jeho útoky na Ankaru zo dňa na deň prudšie.
Poslanci dolnej komory parlamentu vyzvali správu Štátnej dumy, aby v parlamentných priestoroch zakázali predaj tureckých sladkostí. Podľa poslanca Andreja Svincova nemožno vylúčiť, že v tureckých čokoládových cukríkoch je jed, ktorý by mohol Štátnu dumu vyhladiť. V krymskom Simferopole chcú premenovať Tureckú ulicu. Obyvatelia vraj žiadajú, aby v budúcnosti niesla meno Olega Peskova, ruského pilota, ktorý zahynul pri zostrelení lietadla Su-24 tureckou armádou. Vedenie Ruského futbalového zväzu vyzvalo ligové kluby, aby v zimnej ligovej prestávke nedohodli kontrakty s tureckými hráčmi.
V Petrohrade vo štvrtok agenti tajnej polície FSB prehľadali sídlo siedmich tureckých obchodných firiem. Tureckí občania sa podľa denníka Komsomolskaja pravda boja chodiť po uliciach ruských miest a s obavami čakajú na vyhostenie. Rade Turkov vraj už úrady anulovali vstupné víza.