Najdrahší je New York, Bratislava skončila ako 54. najdrahšia s hodnotou 43. Nižšie náklady na život sú v Prahe, Budapešti či vo Varšave. Tovary a služby sú síce najdrahšie v Zürichu a Ženeve, no keďže rebríček zohľadňoval aj výšku nájmu, na prvé miesto sa dostal New York. „Tento ranking sa zhotovuje cez porovnávanie cien 122 typov produktov a služieb s ohľadom na to, ako často ich bežné domácnosti nakupujú,“ vysvetľuje analytik Martin Reguli z Nadácie F. A. Hayeka.
V rámci hodnotenia má osobitné miesto cena nájmu, ktorá ovplyvňuje aj ostatné ceny. Po jej započítaní sa Bratislava nachádza na 54. mieste. „Druhým faktorom je aj výška príjmov, kde sa ocitla na 44. priečke spomedzi hodnotených miest,“ tvrdí. Naša metropola je tak v rebríčku výrazne pred hlavnými mestami našich susedov, ako sú Budapešť, Varšava či Praha. „Podobne to vychádza aj pri porovnaní kúpnej sily. Bratislava je teda drahšia aj kvôli celkovým príjmom,“ dodáva Reguli. Zaujímavé je, že hoci máme vyššie náklady na život oproti susedom, na kúpu telefónu či hamburgera pracujeme kratšie. Budapešť či Prahu sme totiž predbehli z hľadiska príjmov.
Rebríček najdrahších metropol
Kde najviac pociťujete vysoké ceny?
Ján (21):
Všetko je tu drahé. Teraz sa zvýšila aj cena električenky. Oblečenie je lacnejšie až mimo mesta. Drahé sú tu aj niektoré potraviny.
Jana (52):
Cenovo sme na úrovni miest ako Oslo, pritom ich platy nedosahujeme. Drahšie sú tu niektoré potraviny či oblečenie v porovnaní napríklad s Milánom.
Brigita (56):
Určite je tu drahý nájom, cena nehnuteľností a potravín. V porovnaní s Rakúskom sú tu tie isté drahšie a menej kvalitné.