Sviatok trvá osem dní, teda v tomto roku od 6. do 14. decembra. Keď Izraeliti pred viac ako dvoma tisíckami rokov vyčistili chrám a chceli ho opätovne zasvätiť, našli len jednu malú nádobku s čistým posvätným olejom, ktorý by vydržal horieť len jeden deň, pričom vyrobenie nového oleja by trvalo osem dní. Židovská tradícia však hovorí, že sa stal zázrak a toto malé množstvo oleja vydržalo svietiť po celých osem dní.
Na pamiatku týchto udalostí dnes večer zapália v židovských príbytkoch na celom svete prvú sviecu na svietniku chanukija a počas trvania sviatku sa každý deň zapaľuje o jednu sviečku viac.
Chanukové sviečky sa podľa tradície zapaľujú až po súmraku, cieľom je, aby osvetlili temnotu sveta. Chanuka symbolizuje skutočnosť, že ani v najzložitejších časoch netreba stratiť nádej. Chanukové sviečky drží svietnik s deviatimi ramenami, to deviate slúži na upevnenie sviečky šámesa čiže sluhu, od ktorej sa zapaľujú ostatné.
Chanuka je sviatok radosti a rodinnej pohody. Jedia sa tradičné jedlá, ako sú zemiakové placky a šišky, spievajú sa chanukové piesne a hrajú spoločenské hry. Pre deti je chanuková oslava príležitosťou na karnevalové sprievody a iné zábavy, niekde si v posledný deň sviatku dávajú v rodinách darčeky.