Milé dámy, aj vy ste v detstve patrili medzi dievčatká, ktoré snívali o tom, že sa stanú princeznami? Nie všetci máme to šťastie, aby nás postretol rozprávkový osud.
To však neplatí pre urodzené kráľovné a princezné, ktoré okrem plnenia si spoločenských povinností musia vždy ohúriť skvelým výzorom. K tomu im okrem krásnych šiat dopomáha aj trblietavá korunka. Prinášame vám prehľad najkrajších diadémov na urodzených hlavách.
Veľká Británia
Otvoriť galériu
Keď sa v roku 2011 Kate Middleton (33) vydala za princa Williama (33), všetkým padol zrak na jej unikátnu korunku, ktorá vojvodkyni ešte viac pridáva na noblese. Tento luxusný kúsok je výtvorom renomovanej značky Cartier, ktorá je zárukou kvality a nenapodobiteľného štýlu. Tiaru vyrobili šikovní klenotníci už v roku 1936 a Alžbeta II. (89) ju dostala na svoje osemnáste narodeniny. Šperk pozostáva až zo 739 väčších a 146 menších diamantov.
Cartier Halo.
Zdroj: getty images, rex
Belgicko
Otvoriť galériu
Korunka, ktorú jej nositeľky môžu použiť aj ako náhrdelník, sa skrýva v komnatách belgického kráľovského paláca. Doteraz ju urodzené dámy používajú počas slávnostných banketov či na kráľovských svadbách. Korunku zdobí neuveriteľných 631 diamantov a jej dizajn sa nesie v štýle antického Grécka. Najznámejšou šťastnou ženou, ktorá si drahocennosť nasadila na hlavu, bola v roku 1999 princezná Matilda Belgická (42), keď si brala princa Phillippeho (55). Odvtedy si ju vybrala ako ozdobu ešte dvakrát.
Diamantová korunka.
Zdroj: getty images, rex
Dánsko
Otvoriť galériu
Vzácnosťou v dánskom kráľovskom trezore je perlová korunka vykladaná diamantmi, ktorá pochádza z roku 1825. Šikovní klenotníci ju vyrobili v Berlíne a na trblietavú krásu minuli až osemnásť perál nevyčísliteľnej hodnoty. Najznámejšou a dá sa povedať, že momentálne aj poslednou nositeľkou perlovej korunky, je súčasná dánska kráľovná Margaréta II. (75). Drahocenný šperk si naposledy nasadila pred jedenástimi rokmi počas galavečera v kráľovskom divadle v Kodani.
Perlová korunka.
Zdroj: getty images, rex
Španielsko
Otvoriť galériu
Po tejto korune z roku 1962 túži nejedna milovníčka výnimočných šperkov. Pochváliť sa ňou však naposledy mohla španielska kráľovná Letizia (43), ktorá si cennosť vzala na svadbu švédskej princeznej Viktórie. Tiaru navrhla klenotnícka firma Mellerio, ktorá sídli v Paríži, a pozostáva zo zlata a striebra. Nachádza sa na nej množstvo diamantov a korunka je výnimočná tým, že časť z nej sa dá použiť aj ako luxusná brošňa či štýlový náhrdelník. V minulosti ju generál Franko daroval Žofii Gréckej (77) na počesť jej manželstva so španielskym kráľom Juanom Carlosom I. (77).
Kvetinová korunka.
Zdroj: getty images, rex
Švédsko
Otvoriť galériu
Najväčšou láskou Napoleona Bonaparta bola cisárovná Jozefína de Beauharnais. Vojvodca ju zahrnoval rôznymi darmi, aby si udržal jej náklonnosť. Medzi ne patrí aj táto zlatá koruna z roku 1809, ktorú zdobí sedem mytologických medailónov a nespočetné množstvo malých perál. Korunu, ktorá je oficiálne majetkom Švédskeho kráľovstva, rady nosia viaceré urodzené dámy. Cennosť zdobila hlavu kráľovnej Silvie Švédskej (71), ktorá sa ňou pýšila počas večere v rámci odovzdávania Nobelovej ceny. Po nej ju v roku 2010 nasledovala aj princezná Viktória (38), ktorá si ju nasadila v deň, keď si brala športového trénera Daniela (42). Medailónová koruna cisárovnej Jozefíny.
Zdroj: getty images, rex