Tie v roku 2010 v meste na severovýchode Slovenska spôsobili škody za milión eur. Štát zaplatil za hrádze rovnakú sumu. Hrádze majú celkovú dĺžku takmer dva kilometre. V blízkosti rieky býva aj Štefan Frollich (62), ktorý pred piatimi rokmi prežil chvíle strachu a obáv. „Bolo to presne 4. júna 2015. Voda sa do nášho domu začala valiť o pol piatej ráno. Vyzeralo to veľmi hrozivo, lebo neustále stúpala. Zastavilo sa to, až keď mala viac ako pol metra. Vtedy sme si konečne vydýchli. Začal sa však problém s odstraňovaním škôd. Zaplavilo všetky elektrické spotrebiče. Zničilo nám to nábytok aj podlahy,“ spomína muž, ktorý konečne bude môcť pokojne spávať.
„Hrádze nám zabezpečia, že už sa nebudeme s obavami pozerať na nebo, vždy keď sa zatiahne,“ teší sa obyvateľ Starej Ľubovne. Podobne dopadol Ondrej Tišak. „Mali sme zaplavené všetky miestnosti v dome. Neviem si predstaviť, ako by sme skončili, keby voda stúpala ešte vyššie. Vybudovanie hrádzí bola nevyhnutnosť, aby sme nemuseli žiť v strachu. Som rád, že sa to konečne podarilo dokončiť,“ vydýchol si dôchodca.
Podľa ministra životného prostredia Petra Žigu sú hrádze projektované na storočnú vodu. „S ich budovaním na Mýtnej ulici sa začalo v roku 2013. O rok neskôr, hoci ešte neboli dokončené, ochránili mesto pred povodňami. Do konca roka odovzdáme 20 protipovodňových stavieb. V rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia je do roku 2020 vyčlenených na protipovodňovú ochranu približne 400 miliónov eur,“ uzavrel minister.