Podľa polície tam prejavili záujem o 350 miliónov z účtu klienta banky, pričom predložili podozrivé dokumenty a navyše sa mali správať agresívne. Odborníci na švajčiarsky bankový sektor považujú vystupovanie a komunikáciu slovensko-českej štvorice v pobočke Zürcher Kantonalbank za naivné, ťarbavé a stupídne.
Švajčiarsky bankový systém je veľmi obozretný a prísť riešiť citlivé údaje okolo účtu len tak k priehradke je už samo osebe podozrivé. Český komunistický europoslanec Ransdorf tvrdí, že išiel do švajčiarskej banky otvoriť komunikáciu medzi ňou a pánom V. H., s ktorým vraj peňažný ústav desať rokov nekomunikuje. Ľudia pracujúci v tamojšom bankovom sektore sa chytajú za hlavu a vyhlasujú, že prísť s niečím podobným len tak na recepciu pobočky banky je neprijateľné. „Banka sa s ním bude baviť v momente, keď bude mať nejaké oprávnenie od majiteľa účtu. Ak takéto splnomocnenie mal, tak malo zmysel otvárať komunikáciu, ale rozhodne nie tak, že zájdem k priehradke do pobočky. To je to posledné, čo sa tam deje,“ vyhlásil český občan, ktorý pracuje vo Švajčiarsku ako privátny bankár. „Takéto vyjednávanie s bankou sa dopredu deje prostredníctvom oficiálnej korešpondencie.“ Ransdorfov argument, že išiel napraviť „nekomunikáciu“ zo strany bankového domu, je podľa neho nezmysel. „Neexistuje, aby banka s niekým nekomunikovala desať rokov. Vo Švajčiarsku platí zákon, že po päťročnom prerušení komunikácie je banka povinná nadviazať kontakt s klientom.“
Pokiaľ Ransdorf prišel do pobočky, aby nejakým spôsobom operoval 350 miliónmi eur, nemohlo to podľa odborníka skončiť inak ako privolaním polície. „Výber viac ako 100-tisíc frankov je zakázaný, to vám tu nikdo nedá, a akýkoľvek vyšší výber je nezmysel. Pri prevode sa, samozrejme, takáto transakcia musí overiť a musela by sa dopredu veľmi dlho avizovať,“ uviedol bankár. Podobne hovorí český aktivista so švajčiarskym občianstvom Jan Šinágl, ktorý s bankami spolupracoval v rámci svojho zamestnania. „Toto je jednoducho neuveriteľné, to je, ako keď hlupáci vyrazia niekam do iného sveta a myslia si, že im ten svet padne k nohám,“ rozčuľuje sa Šinágl. „To, čo urobil pán Ransdorf s tými spoločníkmi, je niečo neuveriteľné, keď ide o takú vysokú sumu. To sa rieši úplne inak, dohadujú sa dopredu stretnutia, banka má na to školených špecialistov, ale rozhodne sa to nerieši pri priehradke. Správali sa tam naozaj ako takí českí Pepíci.“
Troch akérov tejto kauzy už švajčiarska polícia prepustila z vyšetrovacej väzby a ostáva v nej už len bývalý starosta Ivanky pri Nitre Peter Guzmický. Podľa vyjadrenia tamojšej štátnej prokuratúry sa voči všetkým štyrom vedie trestné konanie pre majetkové delikty.