TASR o tom informoval hovorca ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Peter Bubla. "Zároveň pribúda počet tých, ktoré sa informujú o možnostiach právnej pomoci," zdôraznil hovorca. Niektoré totiž podpísali takzvanú Dohodu o solidarite, v ktorej sa deklaruje, že ak ustúpia od výpovedí, zaplatia sesterským odborom do týždňa 3300 eur.
V štátnych nemocniciach, v ktorých začala sestrám plynúť výpovedná lehota, prijali zatiaľ 50 nových ľudí. "Rovnako vo viacerých zariadeniach stále prebiehajú ďalšie výberové konania so záujemkyňami o prijatie do zamestnania," dodal Bubla.
Sestry zatiaľ podali výpovede v siedmich nemocniciach - v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, Fakultnej nemocnici v Trnave, v popradskej, bojnickej, žilinskej, prešovskej a trenčianskej nemocnici. Pod rezort ich z vymenovaných patrí šesť s výnimkou bojnickej. Do konca novembra celkovo podali 996 výpovedí, niektoré ich však začali sťahovať. V pondelok (7.12.) sa pracovný pomer rozhodlo ukončiť aj 189 sestier vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.
Sestry pristupujú k hromadným výpovediam, pretože sú nespokojné so zákonom, ktorý zdravotníkom upravuje mzdy. Parlament ho schválil koncom novembra, účinnosť má od budúceho roka. Tvrdia, že nezohľadňuje ich požiadavky. Trvajú na tom, aby zákon platil nielen pre sestry v nemocniciach, ale aj pre tie v ambulanciách, zariadeniach sociálnych služieb či kúpeľoch. Chcú zvýšiť koeficienty pre výpočet základnej zložky mzdy a zvyšovať tiež základnú zložku mzdy každé tri roky praxe.
Minister zdravotníctva Viliam Čislák (nominant Smeru-SD) označil tieto požiadavky za navýšené. Tvrdí, že im nemôže ustúpiť, pretože na ne nie sú peniaze. Ich predchádzajúce nároky podľa neho v zákone zohľadnil. Štát ponúka v rámci riešenia platov zdravotníkov 55 miliónov eur, ktoré pôjdu do nemocníc.