A tak sa prejedanie často podpíše na našej váhe a postave. Spýtali sme sa teda vyhľadávaných trénerov, ako sa síce najesť, ale pribrať čo najmenej. Všetci traja radia aj celebritám, ktorých vzhľad je najlepším dôkazom, že špecialisti vedia, o čom hovoria....
Lucia Mokráňová (22)
1. Neprejedať sa
Prvé a veľmi dôležité pravidlo počas celého roka, ale čo sa týka sviatkov, platí to dvojnásobne. Viem, že dobroty nás lákajú, ale práve preto netreba jesť do sýtosti a neochutnávať každé jedlo, čo je na stole!
2. Obmedziť sladké nápoje
Je v nich príliš veľa cukru, preto ich treba obmedziť na minimum a najlepšie úplne vynechať. Príjem tekutín je veľmi dôležitý, ideálna je minerálka alebo čistá voda.
3. Pevná voľa
Základom všetkého je mať pevnú voľu. Keď si poviem, že si nedám, tak si nedám! Nabrať kilá ide veľmi rýchlo, ale zhadzovať ich, to už je veľká drina.
4. Veľa vody
Dobré je piť veľa vody predtým, než začnete jesť. Žalúdok bude plný tekutiny, a tak nezjete veľa jedla.
5. Pohyb
Aj počas Vianoc sa treba hýbať. Lepšie fitnescentrá určite budú otvorené. Ak nemáte chuť potiť sa niekde vnútri, zvoľte inú aktivitu, napríklad prechádzy na čerstvom vzduchu. Neseďte doma. Keď budete leniví, tak sa po sviatku vidíme vo fitku, a to potom bude poriadny „zákusok“. Tak si to rozmyslite. (smiech)
Michal Kyselica (23)
1. Vyhýbajte sa alkoholu
Je všeobecne známe, že alkohol zvyšuje chuť na jedlo a viaže na seba tuk. Ak už ho aj prijímať „musíte“, odporúčam, aby ste popri ňom nič nekomzumovali a zanechali odstup aspoň 2 hodiny od posledného jedla.
2. Obmedzte ochutnávanie pri varení
Ak pripravujete vianočné jedlo, skúste netestovať všetko. Častý problém je, že práve počas takéhoto ochutnávania už prijmete celodenné množstvo kalórií a napriek tomu máte stále pocit, že ste ešte nič nejedli.
3. Zapojte aspoň minimálny pohyb
Ak si chcete zachovať svoju akutálnu hmotnosť, tak jednoznačne kľúčové je, aby ste sa aj počas Vianoc hýbali. Zapojte zimné aktivity, ako napríklad sánkovanie s deťmi či lyžovanie. Určite nepreseďte celé Vianoce pred televízorom.
4. Nezabúdajte na pitný režim a vlákninu
Aj počas sviatkov treba dodržiavať zdravý pitný režim a vypiť aspoň 2,5 l vody denne. Odporúčam vodu s vyšším pH – ideálne okolo 8. Tiež by ste nemali zabúdať na dostatočný príjem vlákniny, ktorú môžete získať aj z ovocia.
5. Jedzte a prežúvajte pomaly
Naše telo potrebuje čas na to, aby zaregistrovalo, že už je plné. Preto čím rýchlejšie jete, tým viac zjete. Snažte sa preto pokrmy vychutnávať a pomaly prežúvať.
Martin Šmahel (33)
1. Myslite pozitívne
Nastavte svoju myseľ na to, že sviatky sa na vašej hmotnosti a postave neodrazia. Najhoršie je pripúšťať si a presvedčiť sa, že ide priberacie obdobie, a privoláte si to. Pozitívne myslenie funguje tak v oblasti kariérneho postupu, pri liečení závažných ochorení, ako aj pri tvarovaní postavy. Deje sa presne to, čo chcete, aby sa dialo. Chcite teda byť štíhli, zdraví a atraktívni. Po sviatkoch navštívte útulok a osvojte si behavého psíka. Odvďačí sa vám spoločnosťou pri každodennom behu. Pred sprchou si doma desať minút zacvičte s vlastným telom a garantujem vám, že nielenže nepriberiete, ale svoj vzhľad násobne zlepšíte, a to natrvalo.
2. Správne rozdelenie
Vianočné sviatky trvajú dlho, preto si ich môžeme rozdeliť do týždňových periód. V rámci týždňa treba mať 4 dni striedmeho a zdravého stravovania, 2 dni mierne povoliť a dopriať si menšie prehrešky a 1 deň jesť to, na čo máte práve chuť.
3. Nevariť veľa
Dôležité je nenavariť toľko, aby ste boli nútení konzumovať rovnaké a nezdravé jedlá tri dni po sebe.
4. Nevypekať pre návštevy
Pečte len toľko koláčikov, koľko ich zjete sami v domácnosti. Nevypekajte špeciálne množstvá pre návštevy, lebo budete týždeň dojedať zvyšky.
5. Cukor treba nahradiť
Skúste veľké množstvo cukru v koláčoch nahradiť inou zložkou, aby boli menej sladké a viac charakteristické. Používajte napríklad limetku, citrón, perníkové korenie, zázvor alebo klinčeky.