O košické železiarne má mať vážny záujem spoločnosť milionára Tomáša Chreneka (52), ktorý je zároveň svokrom markizáckej moderátorky Márie Chrenekovej-Pietrovej (31). Vedenie jeho Moravia Steelu už malo dokonca rokovať s americkými akcionármi železiarní.
Magazín Forbes označil Tomáša Chreneka (52) s majetkom 510 miliónov eur za štvrtého najbohatšieho Slováka. Hoci aktuálne žije v Prahe, jeho meno je v Košiciach dobre známe. Akciová spoločnosť Agel, ktorá mu patrí, vedie nemocnicu v mestskej časti Šaca. Chrenekov syn Tomáš, manžel markizáckej hviezdy Márie Pietrovej, je dokonca členom dozornej rady.
Ako prvý informoval o záujme milionára o U. S. Steel Košice denník Korzár. Podľa neho mnohí pacienti šačianskej nemocnice pochádzajú práve z radov zamestnancov železiarní, čo by mohlo byť jedným z dôvodov záujmu rodiny o fabriku. „Nie je to nič neobvyklé. Predstavitelia našej spoločnosti sa stretávajú s množstvom významných firiem v odbore hutníctva a oceliarskeho priemyslu vôbec. Ak naša spoločnosť plánuje akvizíciu, táto informácia je vždy v danom čase zverejnená. Oficiálne stanoviská k akvizíciám vydávame až vo chvíli, keď sa spoločnosti dohodnú na uzatvorení kontraktu alebo akvizíciií,“ uviedla v stanovisku pre Korzár hovorkyňa skupiny Třinecké železárny Moravia Steel Petra Jurásková. Vedenie U. S. Steelu možný predaj fabriky nekomentuje.
„K fámam sa vyjadrovať nebudem,“ reagoval hovorca železiarní Ján Bača. Prekvapený z možného odpredaja bol aj šéf odborárov Mikuláš Hintoš. „V roku 2012 sme o záujme kúpiť firmu vedeli. V súčasnosti sa hutnícke fabriky nekupujú, ale zatvárajú,“ konštatoval M. Hintoš. Nový Čas oslovil aj moderátorku Chrenekovú-Pietrovú, tá sa však k možnej kúpe železiarní jej svokrom do uzávierky nevyjadrila.
Memorandum s vládou SR
K podpisu memoranda o porozumení medzi vládou SR a spoločnosťou U. S. Steel Košice došlo v marci 2013 a platí na päť rokov. Obidve strany sa dohodli na istých úľavách pre U. S. Steel v energetickej, ako aj environmentálnej oblasti. Zároveň sú v memorande aj podmienky, ktoré by hutnícka fabrika musela splniť. Medzi tie patrí aj zdržať sa hromadného prepúšťania, pokiaľ nedôjde k závažnému spomaleniu ekonomiky či iným podstatným nepriaznivým zmenám. Zároveň by spoločnosť U. S. Steel musela do piatich dní oznámiť vláde SR, keby by uzavrela akúkoľvek zmluvu o predaji fabriky či niektorej dcérskej spoločnosti.
Záujem mali aj Indovia
U. S. Steelu hrozil predaj už v minulosti. Jedným z potenciálnych kupcov mala byť indická spoločnosť Arcelor Mittal, vtedy najväčší svetový výrobca a distribútor ocele. Firma, ktorej šéfuje miliardár Lakshmi Mittal, je na vedúcich pozíciách na všetkých celosvetových trhoch zahŕňajúcich automatizáciu, stavebníctvo, domáce spotrebiče a balenia.