V rozhovore poskytnutom nemeckej stanici MDR to v piatok uviedol Hans-Georg Maassen, predseda Spolkového úrad pre ochranu ústavy (BfV), ktorý v Nemecku vykonáva funkciu kontrarozviedky. Asi 430 týchto jednotlivcov považuje úrad za nebezpečné osoby pripravené spáchať závažné trestné činy.
Nemecko je podľa Maassena v hľadáčiku teroristických organizácií al-Kájda a Islamský štát (IS) už niekoľko rokov. Zapojením do operácie proti IS v Sýrii sa pozornosť teroristov upretá na Nemecko ešte viac sústredí. Stupeň ohrozenia krajiny sa tým ale podľa Maassen nezvýši.
Berlín vo štvrtok vyslal do Turecka prvé dva prieskumné lietadlá a jedno tankovacie lietadlo, ktoré sa po boku medzinárodnej koalície vedenej USA zapojí do boja proti IS v Sýrii. Nemecko sa ale nebude podieľať priamo na náletoch.
Maassen v rozhovore s MDR vyzval k tomu, aby prichádzajúce utečenci, ktorí sa v domovine dostali do kontaktu s islamistami, podali úradom čo najviac informácií. "To nie je udávanie," uviedol s tým, že nemecké tajné služby z ich poznatkov môžu vyvodzovať, aké nebezpečenstvo krajine hrozí.
Utečenci sa podľa Maassena stávajú obeťami pokusov o regrutovanie do služieb radikálneho islamu aj na území Nemecka. BfV zaznamenal prinajmenšom 150 takýchto pokusov. V Nemecku žijúci Salafisti, ktorí presadzujú návrat k raným formám islamu, sa vraj snaží pôsobiť predovšetkým v utečeneckých zariadeniach. Niektorí sa ale pokúšajú utečencami prinútiť k spolupráci už na staniciach bezprostredne po príchode do krajiny. "V Nemecku má salafistická scéna zhruba 8350 členov. Ich počet v posledných mesiacoch prudko vzrástol. Na konci septembra ich bolo ešte asi 7900," uviedol Maassen.