Národná banka a poslanec Róbert Madej ho bránia a Asociácia poskytovateľov spotrebných úverov či právnik vidia problém. Situáciu vyrieši až podpis alebo odmietnutie prezidenta Andreja Kisku.
Splátkový predaj je ohrozený (Nie)
Tajomník APSU Ivan Kahanec
„Možnosti, ako poskytnúť spotrebiteľský úver, sú limitované a nikde nie je výnimka pre splátkový predaj a refinancovanie úveru. Poskytnutie úveru je vo všeobecných ustanoveniach a týka sa plošne celého zákona a nikde nie je napísané, že splátkového predaja a refi nancovania úveru sa to netýka. Ak sa nezmení zákon, splátkové spoločnosti skončia."
Právnik Peter Buck
„Otázne je aj to, či sa takýmito zmenami vyriešia reálne problémy súvisiace s nekalými spôsobmi a praktikami subjektov, ktoré na finančnom trhu poskytujú služby spotrebiteľom a či takéto zmeny ochránia spotrebiteľov pred problémami, s ktorými sa v praxi stretávame. Podľa môjho názoru si takýto zásah a zmena s dosahom na finančný trh zaslúžila širšiu odbornú diskusiu.“
Sporitelia nič nepocítia (Áno)
Národná banka Slovenska
Návrh zákona obhajuje. „Podľa názoru NBS po účinnosti zákona nebude zakázaný predaj na splátky, lízing a ani refinancovanie úverov. Príslušné ustanovenie treba vnímať v kontexte celého zákona, neznamená to, že peňažné prostriedky, ktoré sa nevyplácajú spotrebiteľovi, ale predajcovi tovaru, prípadne inej banke, sú nezákonne poskytnutý úver,“ tvrdí NBS.
Poslanec Róbert Madej
je presvedčený, že zákon je iba o ochrane ľudí pred úžerníkmi a tvrdí: „ Novela sprísni zákaz poskytovať úver spotrebiteľovi v hotovosti, zakáže sa nebankovkám vyberať poplatky cez ďalšie subjekty, zakáže sa uzatvárať akékoľvek nesúvisiace zmluvy, cez ktoré by nebankovky mohli vyberať od ľudí poplatky navyše. Zároveň sa zvyšujú pokuty, ktoré môže uložiť NBS až na 500-tisíc eur.“