Vaše tipy Máte tip na článok, zaujímavé fotografie alebo video? Pošlite nám ich! Poslať tip
14.12.2015 09:25 | Šport | Šport mix
Video

Petra Vlhová je novou slalomovou kométou Svetového pohára: Tento odkaz posiela súperkám

Nie je to rekordný nástup, aký v hustých bránkach kedysi predviedli Janica Kosteličová či Mikaela Shiffrinová. Slovenku Petru Vlhovú (20) však pokojne možno nazvať novou slalomovou kométou Svetového pohára.

Spôsob, akým v nedeľu premiérové vyhrala, mal priam explozívny rámec. Je tak definitívne, že ak sa nič zlé nestane, 6. marca bude mať slovenské zjazdové lyžovanie dve horúce adeptky na pódiové umiestnenie v slalome SP v Jasnej.

Neuveriteľné, že historickú športovú udalosť na bielych svahoch ozdobia až dve slovenské hviezdy, Petra Vlhová a Veronika Velez-Zuzulová, ktoré ako jediné dokázali v samostatnej ére nadviazať na federálnu elitu Janky Gantnerovej-Šoltýsovej. Silný faktor je aj Vlhovej rodisko Liptovský Mikuláš, teda mesto pár kilometrov od úpätia Nízkych Tatier s priamym ťahom na Jasnú pod Chopkom.

Otvoriť galériu

Pri troche odvahy by našinec mohol použiť aj výraz "horúce adeptky na víťazstvo v Jasnej". Treba však dodržať rešpekt pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá v prvých dvoch slalomoch sezóny dominovala priam galaktickým rozdielom a v Aare neštartovala pre zranenie. Na druhej strane táto skutočnosť nijako nezhodnocuje senzačný triumf Vlhovej, ktorá sa navyše pred dvoma týždňami vyznala:

 

"Do druhého kola som prvýkrát v živote išla na štvrtom mieste, takže medzi poslednými a bola to nová skúsenosť. Myslím si, že som sa s tým dobre popasovala, aj keď som chcela byť prvá. Veľa ľudí mi gratulovalo a mnohí boli prekvapení, lebo som tam vystrelila ako raketa." Teraz, s odstupom dvoch víkendov Petra konštatovala: "Mrzelo ma to, že som klesla na siedmu priečku, ale nič to, teraz som si to vynahradila. Prvé pódium a hneď víťazstvo, to je niečo neuveriteľné. Som veľmi rada, ďakujem môjmu tímu, rodičom a všetkým, ktorí mi fandia. Sľubujem, že budem silná a ešte som neskončila."

Kométa, či raketa, Petra mala odvahu vysloviť maximalistické ciele vždy. Prvýkrát počas jej tiež senzačného 11. miesta v jej debutových pretekoch SP v roku 2012 v rakúskom Semmeringu. Už vtedy vyhlásila, že raz chce byť najlepšia. Pravda, v Aare v cieľových priestoroch pre svetové agentúry pripustila, že bola aj sama prekvapená: "Je to až neuveriteľné, že to išlo tak skvele. Moje prvé kolo, to bola najlepšia jazda, akú som kedy predviedla. Je to pre mňa skvelý deň, prvýkrát na pódiu a hneď najvyššie. Neviem, ako by som opísala moje pocity, proste som šťastná a naplnená emóciami." A dodala, že trochu nervozity na štarte druhej jazdy cítila: "Cez pauzu so snažila o bežné vyplnenie času, nič špeciálne. Napila som sa, dala som si ovocie. Samozrejme prehliadka trate a oddych."

Medzi Vlhovej prvým úspechom SP a nedeľňajším Aare nešlo na najvyšších fórach vždy všetko podľa plánov, ale mladučká Slovenka excelovala na mládežníckych vrcholoch. Práve v Jasnej sa v roku 2014 stala juniorskou majsterkou sveta, predtým získala večný štatút prvej slovenskej šampiónky na ZOH mládeže, keď zlatú medailu vydolovala tiež v obľúbenom slalome. Mládežnícke úspechy ju spájajú s dávnejšou zlatou juniorkou Veronikou Velez-Zuzulovou a jej o 11 rokov staršia kamarátka stála tiež pri nej veľmi blízko práve v prelomových súťažiach. Pred tromi rokmi v Semmeringu sa Petrin prvý prienik v SP zrodil po boku vytúženého prvého Veronikinho víťazstva v pretekoch. SP. V Aare rutinérky zase 6. miestom okorenila senzačný úspech svojej mladšej reprezentačnej kolegyne.

Viac k téme:
Diskusia /
Súvisiace články:
Autor: © Nový Čas

Vami zadané údaje do kontaktného formulára sú spracúvané spoločnosťou News and Media Holding, a.s., so sídlom Prievozská 14, 821 09 Bratislava, IČO: 47 237 601, zapísaná v Obchodnom registri Okresného súdu Bratislava I, v odd. Sa, vložka č. 6882/B na účely spätného kontaktovania. Prečítajte si viac informácií k ochrane osobných údajov viac informácií k ochrane osobných údajov.

Odporúčame z TIVI.sk

Najčítanejšie
24h /  3d /  7d
(ilustračné foto)
Tragédia v Rakúsku! MINIBUS sa skotúľal z HORSKEJ cesty
Slovenský hokejový útočník Tomáš Marcinko.
Slovan ulovil zvučnú posilu: Káder na novú sezónu sa už buduje!
Americký prezident Donald Trump.
500.000 ľudí prišlo o ochranu v USA z jediného dôvodu: Majú MESIAC na to, aby...
Zdravotný stav pápeža Františka je naďalej kritický
Aktualizované
Dobrá správa! Pápeža Františka PREPUSTIA z nemocnice už v NEDEĽU
Palestínsky prezident Mahmúd Abbás.
Palestínsky prezident vyzýva Hamas aby sa vzdal moci: Musí urobiť TOTO
Južná Kórea zápasí s lesnými požiarmi.
Mohutné lesné požiare v krajine: Evakuovali stovky osôb, 4 ľudia sú mŕtvi
Hasiči zasahovali pri požiari trávy a porastu.
Mohutný požiar porastu na Orave: Náročný zásah hasičov! Aha, čo všetko zachránili
Taraba pri slintačke upozorňuje na jendu vec.
Aké riziko predstavuje slintačka pre ľudí a domácich miláčikov? Taraba vystríha pred jednou vecou!
Podnikatelia zvažujú koniec kvôli transakčnej dani. (Ilustračné foto)
Alarmujúce výsledky prieskumu: Aha, koľko podnikateľov zvažuje koniec kvôli transakčnej dani!
Poprad, 17. 3. 2025: Obľúbená postavička sa rýchlo roztopila.
Desivé zhodnotenie tohtoročnej zimy na Slovensku: Klimatológ to povedal narovinu!
Štefan Kvietik zomrel v noci.
Politici vyjadrujú smútok nad smrťou herca Štefana Kvietika († 90): Zaskočí vás, čo NAPÍSAL Fico!
František Kovár s úctou spomína na Kvietika.
Kolegovia oplakávajú Štefana Kvietika († 90)! Mimoriadne dojímavé slová Kovára: Na toto nikdy nezabudnem