A čo viac, teploty sa budú pohybovať v plusových hodnotách. Na Štedrý deň má byť dokonca 14 °C, na horách neuveriteľných 10 stupňov. Môže sa stať, že Slovensko pokorí rekord z roku 1958, keď v Piešťanoch namerali 14,5 °C. Aj keď si na neskorý príchod zimy pomaly zvykáme, odborníci tento jav pripisujú vážnym klimatickým zmenám.
Do Štedrého večera zostáva len 9 dní, no rukavice a čiapky môžeme pomaly odložiť do skrine. Prognózy počasia na vianočné sviatky nie sú žiadna sláva a na bielu romantiku môžeme zabudnúť. Štedrý večer si Slováci užijú na blate, s vysokými teplotami a v sprievode výdatných vianočných dažďov. Podľa portálu meteoinfo.sk budú do celej strednej Európy od Atlantiku prúdiť enormné dávky vlhkosti a veľkého tepla. Najteplejším dňom tohto obdobia by mal byť práve Štedrý deň, keď ortuť teplomera u nás môže vystúpiť až na neuveriteľných 14 °C. Zaujímavé je, že oteplenie neminie ani sever Slovenska, kde hrozí až 10 °C. SHMÚ presnú predpoveď na konkrétne dni zatiaľ neposkytlo, no podľa ich meteorologičky Jany Čerbovej budú Vianoce nadpriemerne teplé a oblačné, s dennou teplotou okolo 9 °C.
Snehové zrážky očakávajú až po Štedrom dni, no len vo Vysokých a Nízkych Tatrách. „Na Vianoce u nás zvyklo byť prechodné oteplenie aj v klasických klimatických podmienkach. Všeobecne stále teplejší charakter počasia v súčasnosti posúva nedostatok a neprítomnosť snehu aj do regiónov a nadmorských výšok, kde to v minulosti nebývalo,“ vysvetlil Pavol Faško, klimatológ SHMÚ. Podľa klimatológa sú vysoké teploty dôsledkom globálneho otepľovania.
Slováci proti globálnemu otepľovaniu
Pavol Faško, klimatológ SHMÚ:
Klimatická konferencia v Paríži bola podľa odborníkov poslednou šancou na to, aby štáty zmenili vplyvy globálneho otepľovania. „Konferencia je iba jedným z krokov, ktoré by mohli zabrzdiť vzostup globálnej teploty na Zemi. Rozhodujúce bude ich plnenie na úrovni jednotlivých štátov. To ale nebude také jednoduché,“ povedal klimatológ Faško. Slovensko skončilo v rebríčku na 26. mieste z 58 krajín. Podľa slov klimatológa globálne otepľovanie v prírodných podmienkach Slovenska spôsobuje vzostup teploty vzduchu a mení ročný režim atmosférických zrážok.
„Treba riešiť aj problém jadrového odpadu. V súvislosti s produkciou oxidu uhličitého sme vo výhodnej pozícii aj preto, že sa u nás po roku 1989 zmenila štruktúra ťažkého priemyslu a mnohé prevádzky boli z rôznych dôvodov zrušené. Takže sa nám doteraz celkom dobre darilo plniť kritériá stanovené na predchádzajúcich konferenciách o klimatickej zmene,“ hovorí o našom umiestnení Faško.
V New Yorku majú jar
Aj keď sa v nedeľu písal 13. december a svet sa už topí vo vianočnej výzdobe, počasie v New Yorku skôr pripomínalo príchod leta. Na poludnie totiž meracia stanica v Central Parku zaznamenala ohromných 19 °C. Podľa národnej meteorologickej služby (NWS) išlo o najteplejší predvianočný deň v New Yorku od roku 1869, keď sa tu vôbec začali robiť teplotné záznamy.
Aké bolo počasie na Štedrý deň za uplynulých 5 rokov?
Predpoveď počasia na sviatky