Nekraľujú im len bývalé televízne hiezdy, ale aj množstvo športovcov, ktorí zavesili svoju kariéru na klinec. Kto všetko vstúpil do politiky a môže priniesť stranám dosť hlasov?
Podľa politológa Jána Baránka je pochopiteľné, že známi vrcholoví športovci končia v politike. „Počas svojej kariéry nemali čas, aby získali nejakú pracovnú prax. Stále len trénovali a pripravovali sa na majstrovstvá či olympiády,“ vysvetľuje odborník. Podobné to je podľa neho aj pri kandidátoch, ktorí majú k športu blízko, napríklad otec olympionikov Peter Hochschorner (63), ktorý ide do volieb so stranou OĽaNO. „Asi chce presadzovať novely, ktoré sa týkajú športu, a má to logiku. Synov trénoval odmalička a vie, čo šport na Slovensku spochybňuje,“ tvrdí Baránek.
Najviac bývalých športovcov má na kandidátke strana SNS. Jej šéf je presvedčený, že je to prirodzené. „Otázku športu považujeme ako národná strana za nosnú tému. A kto iný ako športovci dokážu pochopiť problémy športovcov? Naším cieľom je úplne zmeniť systém financovania športu,“ vysvetlil predseda Andrej Danko.
Podľa politológa strany používajú známych športovcov na reklamu, potrebujú však mať na kandidátkach odborníkov. „Pokiaľ to prispeje k rozvoju športu, tak to beriem. Len aby sa to neskončilo tým, že v parlamente presedia štyri roky a budú len dvíhať ruky,“ dodal Baránek.
Dušan Tittel (49), bývalý futbalový reprezentant
Bývalý stopér a kapitán Slovana Bratislava získal so Slovanom tri tituly majstra Slovenska. Trikrát vyhral anketu o najlepšieho hráča Slovenska (v rokoch 1995, 1996,
1997). V rokoch 2002 až 2006 pôsobil ako generálny sekretár Slovenského
futbalového zväzu. V súčasnosti pôsobí v štruktúrach MFK Ružomberok na poste športového a marketingového riaditeľa.
Emil Šatan (67), otec hokejistu Mira Šatana
K športu mal vždy blízko, doviedol k nemu aj svojho syna, dnes už legendárneho hokejistu. Kandiduje symbolicky s číslom 81, s ktorým Miroslav Šatan hrával. Na reprezentačnom drese však nosil číslo 18.
Tibor Jančula (46), bývalý futbalový reprezentant
Počas svojej kariéry obliekal dres viacerých klubov, významné boli jeho pôsobenia v Dunajskej Strede a v Slovane Bratislava, veľkú čast kariéry strávil v zahraničí. V drese národnej reprezentácie odohral 29 stretnutí, v ktorých strelil 9 gólov, často tvoril pamätný útok s Jozefom Majorošom. Teraz podniká.
Eduard Hartmann (50), bývalý hokejový reprezentacný brankár
Zúčastnil sa na olympijských hrách 1994 v Lillehammeri. V tom istom roku na majstrovstvách sveta C-kategórie výbornými výkonmi proti Kazachstanu, Ukrajine a Bielorusku dopomohol k postupu Slovenska do B-kategórie. V reprezentácii odchytal 41 zápasov. Po ukončení aktívnej kariéry pôsobil v Dukle Trenčín. Momentálne je vo vedení klubu.
Ladislav Pecko (47), bývalý futbalový reprezentant
Hrával na poste pravého krídla a patrí k najpopulárnejším hráčom Slovana Bratislava
v 90. rokoch. V roku 2009 ako tréner priviedol Slovan po desaťročí k titulu. V roku 2010 trénersky prevzal slovenský ligový tím 1. FC Tatran Prešov, momentálne
trénuje MFK Ružomberok.
Dušan Galis (66), bývalý futbalový reprezentant
Bývalý útočník získal ako tréner so Slovanom Bratislava posledný federálny
titul v roku 1992. V roku 1998 sa stal trénerom slovenskej reprezentácie, ale zo svojho postu odstúpil potom, ako sa František Laurinec stal opätovne prezidentom Slovenského futbalového zväzu. V roku 2003 sa opát stal reprezentačným trénerom.
Slovenský tím priviedol do baráže o postup na MS 2006. V roku 2006 bol zvolený za poslanca NR SR, znovuzvolený bol v roku 2010.
Peter Hochschorner st., otec atréner olympijských vodných slalomárov
Stojí v pozadí úspechov svojich dvojičiek Petra a Pavla Hochschornerovcov. Bývalý úspešný vodák priviedol synov k vodnému slalomu a ako tréner s nimi získal 3 zlaté a 1 bronzovú medailu. Už niekoľko rokov pôsobí v komunálnej politike ako poslanec miestneho (Petržalka) i mestského (Bratislava) zastupiteľstva.
Športovci na dôchodku nemajú veľa možností
Robo Slovák, odborník na marketing
Voličov určite môžu pritiahnuť známe mená, ktoré majú zafixované z iných oblastí života ako z politiky. Ale neplatí to na sto percent, závisí to od konkrétnej osoby. A prečo končia športovci v politike? Čo už majú robiť, keď tak skoro idú do dôchodku. Veľa možností na realizáciu nemajú.