Muži zákona hľadali dôkazy o špinavom biznise s liekmi. Podľa informácií Nového Času 9 ľudí obvinili z krádeže. Ako sa nechutný kšeft so zdravím odohral?
Onkologickým ústavom, kde naposledy liečili aj bývalú hlavu štátu Ivana Gašparoviča, otriasa obrovský škandál. Policajtom z krajského riaditeľstva v Bratislave sa uplynulý štvrtok a piatok podarilo chytiť 9 osôb zapletených do špinavého biznisu s cytostatikami. Sedem ľudí je z nemocnice, dve ženy sú z prostredia farmafiriem. Podľa dobre informovaného zdroja Nového Času zvyšky liekov, ktoré sa majú likvidovať, mali zamestnanci ústavu používať pre ďalších pacientov. Tým činom mali kšeftárom zostávať celé ampulky s liečivami, ktoré mali pracovníci vynášať von. Polícia preveruje, či vzácne lieky nekončili v zahraničí.
Zdroj Nového Času totiž tvrdí, že muži zákona zadržali magistra z nemocnice, ako predáva ampulky žene z farmabiznisu. Tá mu mala vyplatiť 13-tisíc eur na ruku. Na základe toho odhalili ďalších, väčšina z nich sa už mala priznať. Pri domovej prehliadke u laboranta z nemocnice sa malo dokonca nájsť 37-tisíc eur v hotovosti. Podľa našich informácií kšeftárov obvinili z krádeže. Polícia to doteraz oficiálne nepotvrdila. „Vzhľadom na súčasný stav konania nie je možné k prípadu poskytnúť akékoľvek bližšie informácie,“ odpovedal bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff.
Kompetentní mlčia
Renomovaná nemocnica pod vedením Jozefa Dolinského raziu nepoprela. „Situácia je taká, aká je, musíme pripraviť kompletné stanovisko, preto o tom budeme informovať v stredu dopoludnia,“ povedala hovorkyňa Národného onkologického ústavu Viktória Vasilenková. Akciu polície mala iniciovať práve nemocnica, avšak otázkou ostáva, ako vôbec mohlo dôjsť k tomu, že odtiaľ mizli také dôležité lieky. Ústav patrí pod ministerstvo zdravotníctva na čele s Viliamom Čislákom. Rezort uviedol, že postup šéfa nemocnice v tomto prípade víta, ale tiež drží bobríka mlčania. „Bližšie informácie poskytne Národný onkologický ústav,“ odbil nás hovorca ministerstva Peter Bubla.
Obvinení z krádeže
1 magister
5 laborantov
1 sanitár
2 zamestnankyne farmafiriem
Zdravotnícky expert: Okrádajú pacientov
Tomáš Szalay, analytik
- O policajnej razii neviem nič. Všeobecne sa dá povedať, že na Slovensku máme problém s reexportom liekov do zahraničia. Ceny liekov sú výrazne nižšie ako v západných krajinách, ako napríklad Nemecko alebo Škandinávia. Je ekonomicky výhodné ten liek výhodnejšie kúpiť na Slovensku a predávať za vyššiu cenu v zahraničí. Ak sa toto stalo aj v onkologickom ústave, naši pacienti prichádzajú o dostupnú liečbu.