Na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) pobudne spolu s ďalšími dvoma členmi posádky z Ameriky a Ruska 143 dní, čiže späť domov sa dostane na začiatku júna 2016. Jeho odchod na obežnú dráhu sprevádzali silné emócie a okrem toho sa s ním prišlo rozlúčiť obrovské množstvo ľudí. Bývalý vojenský pilot Peake dostal podporu na sociálnych sieťach a veľa šťastia mu prišiel osobne popriať okrem iných aj Elton John (68).
Ruská vesmírna loď Sojuz TMA-19M s trojčlennou medzinárodnou posádkou pristála na ISS po takmer sedemhodinovom lete. Manéver sa však neobišiel bez problémov, pretože Sojuz sa s pristávacím modulom spojil o desať minút neskôr, ako bolo v pláne. Kozmonauti tak museli vypnúť režim automatického priblíženia a manéver riadili ručne. Nakoniec však v cieli v zdraví a bezpečne pristáli. Timothy Peake je prvým oficiálnym profesionálnym astronautom z Veľkej Británie.
Tí, ktorí boli vo vesmíre pred ním, mali dvojité občianstvo – britské a americké a pokladali sa za astronautov NASA, teda USA. Na palube medzinárodnej stanice očakávajú trojicu astronautov Rusi Michail Kornijenko (55) a Sergej Volkov (42) a Američan Scott Kelly (51). Posádka bude počas pobytu vo vesmíre vykonávať program vedeckých pokusov a zúčastní sa aj na vzdelávacích aktivitách, ktoré majú prilákať k vede mladých ľudí.
Najznámejší kozmonauti na vesmírnej stanici
Thomas Reiter (57) 2006 (350 dní) - drží európsky rekord v dĺžke pobytu vo vesmíre |
Samantha Cristoforetti (38) 2014 až 2015 (199 dní) - drží rekord za to, že ako žena strávila vo vesmíre najviac dní, ako prvá uvarila vo vesmíre kávu |
Jurij Malenčenko (53) 2015 (stále je vo vesmíre) - prvý muž, ktorý sa v roku 2013 oženil vo vesmíre s Ruskou Ekaterinou Dmitrijevou |
Naoko Yamazaki (44) 2010 (15 dní) - bola druhou ženou japonského pôvodu, ktorá bola kvalifikovaná na vesmírne lety |
Scott Kelly, Američan (51) |
ISS v číslach
Hmotnosť: 450-tisíc kg
Dĺžka: 72 metrov
Šírka: 108 metrov
Výška: 20 metrov
Priemerná rýchlosť: 7,66 km/s
Počet členov posádky: 6
Zaujímavosti
- Vznik: 1998
- Rok nástupu prvej posádky: 2000
- Umiestnenie stanice: 400 km nad Zemou
- Cena: 137 miliárd eur (najdrahší samostatný projekt v ľudskej histórii)
- Plánovaná životnosť: do roku 2024
- Spoločný projekt piatich kozmických agentúr: NASA (USA), Roskozmos (Rusko), JAXA (Japonsko), Kanadská kozmická agentúra (Kanada), Európska kozmická agentúra (Rakúsko, Veľká Británia, Grécko...)