Iba tak sa dá nazvať to, čo sa mesiace dialo za dverami renomovaného Národného onkologického ústavu v Bratislave, kde sa liečia stovky pacientov z celého Slovenska. Policajtom z Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave sa podarilo chytiť skupinu 9 ľudí, ktorí obchodovali s cytostatikami. Obvinili ich z krádeže. Nový Čas zistil detaily, ako špinavosti prebiehali, a tiež pozadie ľudí, ktorí sa neštítili zarábať na utrpení chorých. Otrasné kšefty sa v ústave diali celé mesiace.
Lieta v tom sedem ľudí zo sedemnástich pracovníkov oddelenia ambulantnej chemoterapie. Ide o magistra Juraja, laborantov Erika, Ivanu, Lenku a Bernadettu a sanitára Lukáša. Ďalšie dve obvinené ženy Neli a Alice sú z prostredia farmafiriem. Šokujúce je, že obe majú rodiny, mali by sa vedieť vcítiť do bolesti chorých. Nemocnica a ani polícia neprezradili, koľko liekov zmizlo. Podľa zistení Nového Času zamestnanci ústavu zvyšky liekov, ktoré sa majú likvidovať, používali pre ďalších pacientov.
Tak ušetrili neotvorené ampulky, ktoré potom predávali ženám z farmabiznisu. A boli v tom obrovské peniaze. Zo skladov nemocnice zmizli totiž cytostatiká Herceptin, MabThera a Avastin, ktoré sa používajú na liečbu rakoviny prsníkov, lymfómov, ale aj hrubého čreva, pľúc či krčka maternice. Jedno podanie týchto liekov pre jedného pacienta stojí od 500 do 1 000 eur.
13 000 na ruku
Muži zákona nenechali nič na náhodu. Celú policajnú raziu zorganizovali tak, že priamo pri odovzdávaní lieku žene z farmabiznisu chytili aj magistra Juraja. Dostať mal od nej 13-tisíc eur na ruku. Kšeftári podľa našich informácií schovávali ampulky na biznis v chladničke v ubytovni pre zamestnancov ústavu. Aj sem však nabehli policajti a našli cytostatiká, výpočtovú techniku a aj finančnú hotovosť necelých 40-tisíc eur. V ubytovni žili traja z obvinených. Správkyňa budovy Novému Času povedala, že už odovzdali kľúče. Šiesti pracovníci, ktorí sa priznali, dostali totiž padáka za vážne porušenie disciplíny.
Boli pacienti v ohrození?
Dvoch z nich sme ešte včera stretli na personálnom oddelení. Nikomu však do reči nebolo. „Nebudem nič hovoriť,“ odbil nás zdravotník Juraj. Polícia preveruje, či cytostatiká predávali ďalej do zahraničia, kde je po našich liekoch veľký dopyt, keďže naše ceny sú neporovnateľne nižšie. Jedna z obvinených žien sa skrýva v Londýne a bojí sa sem vrátiť pre trestné stíhanie. Jeden obvinený zamestnanec odmietol vypovedať. „Momentálne je stále v zamestnaneckom pomere, ale má zamedzený prístup na pracovisko. Fyzicky sa nachádza doma a bude tam až do vyriešenia situácie,“ povedal Novému Času riaditeľ ústavu Jozef Dolinský.
Najväčšou otázkou, ktorá vyvstáva v tom celom prípade, je to, či boli pacienti nemocnice v ohrození. „Doterajšie vyšetrovanie tieto skutočnosti nepotvrdilo,“ povedal Dolinský s tým, že ohrozené nie je ani fungovanie pracoviska. Tvrdí tiež, že policajnú raziu inicioval on sám. Faktom je, že ho na to upozornil ešte v októbri zamestnanec oddelenia, ktorý sa už na kšefty nevládal pozerať. Nový Čas sa zaujímal aj o to, akú zodpovednosť za škandál, ktorý nemá na Slovensku obdobu, vyvodí ministerstvo zdravotníctva.
Ústav totiž spadá pod rezort Viliama Čisláka. „Dôležité je, že zdravotná starostlivosť ohrozená nebola. Teraz sú ďalšie kroky na vyšetrovateľoch. Aj z pohľadu nastavenia účinných protiopatrení je dôležité prípad čo najskôr došetriť,“ povedal hovorca rezortu Peter Bubla. Obvineným, ktorí si údajne stihli nakúpiť najdrahšie mobily, ale aj nové autá, hrozia 3 až 10 rokov za mrežami.
Preveriť by mali všetkých pacientov
Pre Asociáciu na ochranu práv pacientov SR (AOPP) je ťažko pochopiteľné, že so zdravím pacientov hazardujú zamestnanci nemocnice, v ktorej sa majú liečiť ťažko chorí ľudia. Vyšetrovatelia by mali preveriť všetkých pacientov, ktorí v tom čase podstupovali danú liečbu. Katarína Kafková prezidentka AOPP, upozorňuje, že je dôležité zistiť, či pacienti dostávali celú dávku a došlo len k použitiu zbytku lieku u ďalšieho pacienta, alebo boli lieky podávané v neúplnej dávke, čo môže mať za následok nedostatočnú liečbu. “Ohrozenie života ľudí bojujúcich s rakovinou predstavuje hyenizmus voči pacientom,” dodáva Kafková.
Títo ľudia kradli
Odkaz od pacienta: Špiny a ľudské zlo
Róbert Štangl podstúpil 16 chemoterapií na vyliečenie z rakoviny lymfatického systému. Čo si myslí o obvinených?
Čisté ľudské zlo. Ale toto umožňuje systém. Našťastie to polícia odhalila a tak určite pomohla pacientom, ktorých by tieto hnusné špiny zdravotníctva pod prísahou ohrozili. Dal by som im 20 rokov natvrdo, a to sa krotím. Je náročné podstúpiť chemoterapiu a ešte horšie, ak sa teraz máte báť, či vás niekto nezabije, lebo si chce zarobiť, povedal Róbert.
Takto vynášali lieky
- Zamestnanci onkológie vynášali spoločnými silami „ušetrené lieky“ proti rakovine z budovy.
- Dočasne ich uschovávali v ubytovni Národného onkologického ústavu.
- Keď ich mali väčšie množstvo, magister ich odniesol ženám z farmafiriem a dostal za lieky peniaze.
Ženy z prostredia farmafiriem