Šlo o tri druhy liekov, ktorých cena v zahraničí rozhodne nie je nízka. Len na Slovensku stojí jedno podanie pre pacienta od 500 až 1 000 eur. Nový Čas zisťoval medzi odborníkmi, či ich konanie priamo ohrozilo pacientov a ako mohol celý špinavý obchod s liečivami fungovať. Herceptin, MabThera a Avastin. To sú názvy troch liekov, s ktorými zamestnanci Národného onkologického ústavu v Bratislave mali obchodovať. Ide o cielenú protinádorovú liečbu, a hoci sa používajú vo veľkých množstvách, sú veľmi drahé.
„O prevahe dovozu týchto liečiv nad ich spotrebou na Slovensku sa vie dlhodobo a dlhodobo to nik neriešil. Tieto aj iné lieky sú predmetom reexportu. Vznikli dokonca distribučné spoločnosti zamerané na tento cieľ,“ tvrdí riaditeľka Slovak research center Michaela Vančová, ktorá sa venuje klinickým štúdiám v onkológii. Dôležitý je aj fakt, že ceny liekov na Slovensku sú jedny z najnižších v EÚ, a to z nich robí zaujímavý predmet obchodovania. „Cena sa určuje ako priemer troch najnižších v EÚ, v niektorých krajinách môže byť cena aj niekoľkonásobne vyššia,“ vysvetlil prednosta Interno-onkologickej kliniky Ústavu sv. Alžbety v Bratislave Stanislav Špánik.
Ako teda fungoval biznis v známej nemocnici na liečbu zákerného ochorenia? Podľa Vančovej mohlo dôjsť v nemocniciach k vytvoreniu prebytkov liekov. „Pacient dostane potrebnú dávku liečiva a pri veľkom počte pacientov sa pri využití zvyškového lieku môže určitý počet balení ušetriť. Tu však ide najskôr len o špičku ľadovca podieľajúcu sa na reexporte. Nevylučujem, že ide o krycí manéver, maskujúci oveľa rozsiahlejšiu sieť osôb a firiem, ktoré zostávajú nepostihnuté,“ dodala.
Jediným pozitívom je, že špinavý biznis samotných pacientov priamo neohrozil. „Zvyšky, ak boli správne skladované a ich skladovanie nepresiahlo čas, ktorý uvádza výrobca ako bezpečný, nepredstavujú riziko pre pacienta,“ vysvetlil Špánik.