Vďaka miliónom rokov evolúcie je ľudské telo prispôosobené na 24 hodinový režim otočenia Zeme okolo svojej osi, ktorý však vo vesmíre nehrá žiadnu rolu. Kozmonauti sú preto nútení umelo navodzovať dojem dňa a noci, inak im hrozia vážne psychické i fyzické ťažkosti.
Čo bežnému smrteľníkovi ale nenapadne je náročnosť tohto procesu. Kozmonautov na stanici ISS každé "ráno" budí alarm. Noc strávili v horizontálnej polohe vo vnútri spacieho vaku, pevne prichyteného o stenu. Počas celej noci im do tváre fúka ventilátor, ktorému posádka vďačí za to, že sa počas "noci" neudusí vlastným vydýchnutým oxidom uhličitým.
Vánok spôsobený ventilátormi je iba malým problémom oproti tomu, aký hlasný zvuk vydávajú tieto prístroje spolu s ostatnými zariadeniami udržujúcimi vesmírny personál pri živote. Samotní kozmonauti prirovnávajú spaciu miestnosť k útrobám silného vysávača, preto mnoho z nich pri spánku používa slúchadlá.
Tým ťažký život na stanici ISS nekončí. Posádka je kvôli absencii práčky nútená nosiť jednorázové oblečenie, ktoré si menia každé tri dni. So sprchou to tiež nie je žiadna výhra. Voda nemá prirodzený spád a tak s musia muži i ženy umývať iba vlhkými uterákmi.