V predvolebných prieskumoch s vysokým náskokom vedie Smer-SD. Podľa viacerých odborníkov však Slovensko nečaká jednofarebná vláda, ale koalícia. Sám premiér Robert Fico už povedal, že by privítal, ak by po voľbách mohli zostaviť vládu s ďalšou štandardnou stranou. Nový Čas tak položil všetkým relevantným stranám jasnú otázku, či by išli do koalície so Smerom.
Viete si predstaviť koalíciu so stranou Smer-SD?
Most-Híd - Áno
Matej Kováč, hovorca strany: - Naším cieľom je zmeniť smerovanie Slovenska a vytvoriť stabilnú vládu bez Smeru. Chceme presvedčiť občanov, že takáto alternatíva je možná, no na to potrebujeme aj ďalších partnerov.
Ján Baránek: - Most má k Smeru v súčasnosti najbližšie aj podľa zákulisných informácií. Tieto vyjadrenia vnímam ako alibizmus, aby sa mali na čo odvolávať. Práve v tej poslednej časti vety cítiť, že to vôbec nevylučujú, možno dokonca zvažujú. Ako som povedal, je to najpravdepodobnejšie áno.
SNS - Áno
Andrej Danko: - O ponukách a spolupráci sa možno baviť deň po voľbách, podľa toho, kto dostane aký mandát.
Ján Baránek: - Odvolávajú sa na nejaký mandát voličov, ale nechcú sa vyjadriť ani tak, ani tak. Nechávajú si otvorené zadné dvierka. Skôr je to o tej opatrnosti, ako nadbiehanie premiérovi. Nechcú znechutiť voličov, tým, že povedia buď áno, alebo nie. Lebo časť voličov môže byť za koalíciu, časť nie. Je to také vyčkávacie stanovisko ako u iných strán, ale cítiť, že za istých okolností by nemali s Ficom problém.
KDH - Áno
Nataša Žembová, hovorkyňa strany: - Na to, aká vláda vznikne po voľbách, rozhodnú ľudia svojím hlasovaním. KDH nechce Smer dopĺňať, ale byť súčasťou alternatívy voči vysokej nezamestnanosti, zadlžovaniu národa a korupcii, ktorej sme svedkami dnes pri vláde jednej strany.
Ján Baránek: - To posolstvo je rovnaké ako pri Sieti. Vždy sa pred voľbami odvolávajú na to, že ľudia rozhodnú, čo je floskula, lebo ľudia nerozhodujú o koalícii. Ľudia rozhodnú o tom, ktorá strana bude mať koľko percent. To sú predvolebné, ale legitímne klamstvá politických strán. Tie odpovede sú nepresné, ale aj akceptovateľné, keďže politici musia byť opatrní a nechcú si páliť všetky mosty. Rovnako ako pri Sieti, si však myslím, že skôr áno.
Sieť - Áno
Radoslav Procházka: Až do piateho marca je a musí zostať výlučne vecou ľudí, aby oni sami rozhodli, kto komu bude dávať aké ponuky. My si od nich nebudeme pýtať mandát na robenie komparzu, ale na plán fungujúceho štátu, generačnú obnovu verejnej služby a presadenie zásady osobnej zodpovednosti politikov.
Ján Baránek: - Odpoveď je štandardná pred voľbami. Cítiť z toho opatrnosť. Necítiť tam vyslovené odmietnutie. Keď to porovnám s vyjadrením, ktoré mal Procházka, tak si tam nechal rezervu. Nie je tam snaha po radikálnom negatívnom vymedzení voči koalícii. Čisto z tej odpovede je to teda skôr áno.
OĽaNO-NOVA - Nie
Igor Matovič: - Určite nie. S teroristami a so zlodejmi sa nevyjednáva. Smer sa zmeniť nedá, lebo zlodejiny majú vpísané hlboko vo svojom DNA. To je, akoby ste z pedofila chceli urobiť učiteľa v materskej škole alebo kleptomanovi dali strážiť váš dom.
Ján Baránek: - Matovič s Lipšicom to hovoria dlhodobo, keďže s tým nemajú problém a majú na tom založenú aj kampaň. A pri SaS je otázne, či bude vôbec v parlamente, ale u nich tiež vidno, že tam nemajú problém povedať jasné nie a voliči vedia, čo od nich majú čakať.
Sloboda a Solidarita - Nie
Katarína Svrčeková, hovorkyňa strany: - Strana SaS vylučuje akúkoľvek koalíciu so stranou Smer-SD. Vydali sme dokonca „Deklaráciu zodpovednosti za Slovensko“, ktorá zaväzuje strany nespojiť sa so Smerom. Deklaráciu podpísali strany OĽaNO-NOVA a OKS.
Koho si vyberie Smer
„Strana SMER-SD nikdy pred voľbami nešpekulovala o zostavovaní vládnych koalícií. Sústredíme sa na to, aby sme vo voľbách dosiahli čo najlepší výsledok.“
Predvolebný prieskum
Smer-SD - 38,4 %
Sieť - 13,4 %
KDH 7,4 %
Most-Híd - 6,6 %
OĽaNO-NOVA - 6,4 %
SNS - 6,3 %
SaS - 5,3 %