Ministerstvo tvrdí, že sestry už začínajú chápať, že nimi odbory a komora manipulujú. „Sme radi, že naďalej narastá počet sestier, ktoré sa nenechali viac manipulovať a samy sa na základe vecných argumentov rozhodli stiahnuť svoju výpoveď. K dnešnému dňu evidujeme 300 späťvzatí výpovedí, čo je už viac ako 30 percent,“ tvrdí Peter Bubla, hovorca ministerstva zdravotníctva. Stále je však takmer tisíc sestier, ktoré výpovede späť nevzali. Nemocnice už dali aj inzeráty, v ktorých ponúkajú pracovné miesta.
„Konečne, že majú inzeráty, veď sestier je málo a konečne sa naplnia všetky miesta. Aj keby prijali 100, 200 sestier, my by sme to len privítali,“ hovorí šéfka komory Iveta Lazorová. Podľa hovorcu sa riaditelia chystajú brániť aj na súde. „Riaditelia niektorých nemocníc zvažujú právne kroky na ochranu dobrej povesti organizácií v nadväznosti na lživé obvinenia zo strany odborov a komory o tom, že v nemocniciach je vyvíjaný nátlak na sestry,“ hovorí Bubla.
Iveta Lazorová však tvrdí, že je to naopak a na sestry vyvíjajú nátlak práve nemocnice: „Predvolávajú si ich riaditelia, idú po jednotlivcoch tak, že idú po samoživiteľkách rodín a tvrdia, že to určite finančne nezvládnu a budú mať problémy.“ Ministerstvo dokonca ponúka sestrám aj právnu pomoc v súvislosti s pokutou 3 300 eur, ktorá im hrozí pri stiahnutí výpovede. Lazorová tvrdí, že s pomocou už nemôžu rátať ani od lekárov. „Ak sestry odídu a zruší sa oddelenie, tak načo tam bude lekár,“ hovorí.