Jezídka Nadia Murad Basee Taha opísala doslova nočnú moru toho, ako ju bojovníci za Islamský štát zajali. „Znásilnenie bolo využívané na zničenie žien a dievčat. Garantovalo to, že tieto ženy už nikdy nebudú viesť normálny život,“ povedala dvadsaťjedenročná Nadia.
Nadiu v auguste minulého roku uniesli ISIS z jej dediny. Vzali ju do autobusu a smerovali do pevnosti v Mosule. "Počas celej cesty nás ponižovali. Dotýkali sa nás a ubližovali nám. Zobrali nás do pevnosti spolu s ďalšími 150 inými jezídskymi rodinami. V budove boli tisícky jezídskych a detí, ktoré boli vymieňané ako nejaké darčeky. Jeden z týchto ľudí prišiel za mnou. Chcel ma zobrať. Pozerala som sa na podlahu. Keď som sa pozrela hore, uvidela som obrovského muža, vyzeral ako príšera,“ vraví Nadia.
„Plakala som. Povedala som mu, že som príliš mladá a on príliš obrovský. Udrel ma. Kopol do mňa a zbil ma. O pár minút neskôr prišiel za mnou ďalší muž. Stále som sa pozerala na podlahu. Všimla som si, že bol trošku menší. Prosila som ho. Prosila som ho, aby ma vzal preč. Bola som strašne vystrašená z toho prvého muža. Muž, ktorý ma vzal chcel, aby som zmenila svoje vierovyznanie. Odmietla som. Potom ma požiadal o ruku,“ dodáva Nadia. „V tú noc ma zbil. Chcel, aby som sa vyzliekla. Dal ma do izby a spolu s niekoľkými mužmi pokračoval v páchaní zločinu až kým som neomdlela,“ vraví Nadia. "Zaprisahám vás, zbavte sa Deašu (islamský štát)!" vyhlásila nešťastná žena pred Bezpečnostnou radou OSN. Jej členovia po výpovedi mladej ženy ostali šokovaní a do očí sa im tlačili slzy.
OSN označila zaobchádzanie s Yazidi ľuďmi ako genocídu po Tom, čo skupina začala kampaň vrážd, znásilnení, zneužívania a mučenia proti obyvateľstvu. To vyzvalo Bezpečnostnú radu OSN postúpiť záležitosť Medzinárodnému trestnému súdu.
Nadii sa podarilo utiecť po troch mesiacoch mučenia a teraz žije v Nemecku, ale niekoľko jej bratov zabili ozbrojenci Islamského štátu. Prvé zasadnutie Rady OSN o obchodovaní s ľuďmi prichádza len deň po tom, čo vydali vyhlásenie odsudzujúce obchodovanie s ľuďmi skupinami ako ISIS, Boko Haram a ďalšími. Varovali, že "určité úkony spojené s obchodovaním s ľuďmi v rámci ozbrojeného konfliktu, môžu predstavovať vojnové zločiny".