Tlačovú agentúru Reuters o tom informovali záchranári a obyvatelia. Podľa nich najmenej šesť náletov zasiahlo rušné trhovisko v srdci mesta, niekoľko vládnych budov a obytných oblastí. Záchranári uviedli, že môžu potvrdiť 43 mŕtvych, ale z trosiek vytiahli najmenej 30 ďalších tiel, ktorých ešte neidentifikovali. "Pod troskami je stále množstvo mŕtvol," uviedol pracovník civilnej obrany prostredníctvom internetu. Dodal, že dobrovoľníci a jeho kolegovia neustále z trosiek vyťahujú telá.
Videozábery na sociálnych sieťach a v proopozičnej televízii Orient TV zachytávali, ako provizórne sanitky uháňajú s ranenými civilistami cez túto oblasť a ľudia hľadajú v troskách zrútených budov tých, čo možno prežili. Miestny obyvateľ povedal, že na hlavnej ulici Džaláa videl roztrhané telá. Dodal, že obyvatelia sa obávajú ďalšieho kola intenzívneho bombardovania. "Každý sa bojí, že toto je len začiatok," povedal obyvateľ. Rusko začalo veľkú operáciu vzdušných útokov 30. septembra, aby podporilo sýrskeho prezidenta Bašára Asada, svojho spojenca, ktorý tento rok už skôr utrpel niekoľko porážok na bojiskách, vrátane straty provincie Idlib a oblastí neďaleko pobrežia. Tie sú pritom strategicky rozhodujúce.
Moskva tvrdí, že nálety zameriava proti militantom Islamského štátu. Protiasadovskí povstalci a obyvatelia však vyhlasujú, že tieto vzdušné útoky si už vyžiadali stovky životov civilistov, lebo bombardovanie je bezhlavé a zasahuje oblasti ďaleko od frontových línií. Obyvatelia uvádzajú, že odlišujú ruské lietadlá, ktoré letia pri útokoch vždy vo veľkých výškach, od sýrskych vrtuľníkov, ktoré zväčša bezhlavo zhadzujú barelové bomby z oveľa menšej výšky. Koalícia islamistických povstalcov obsadila mesto Idlib, metropolu rovnomennej severozápadnej provincie, už začiatkom tohto roka. Mesto bolo minulosti väčšinou ušetrené ruských náletov. Idlib bol súčasťou dohody o prímerí, ktorú sprostredkovala OSN a ktorú bojujúce strany dosiahli v septembri.
Idlib prilákal tisíce bežných Sýrčanov, vyhnaných bojmi z oblastí na severe Sýrie. Mesto bolo zároveň centrom miestnej samosprávy, ktorú riadili islamistickí protiasadovskí povstalci.