Odborníci po obhliadke priamo v hradnej kaplnke potvrdili, že mumifikované pozostatky zvládnu prevoz do Bratislavy, a o výsledkoch ďalšieho bádania sa tak verejnosť dozvie aj podrobnosti. V tíme odborníkov je antropologička Silvia Bodoriková, ktorá bola po prvom kontakte s múmiou príjemne prekvapená: „Je vo veľmi dobrom stave! Objavili sme aj sekundárne poškodenia, ale inak je zachovaná. Pokúsime sa aj o rekonštrukciu jej tváre, ktorú potom porovnáme s portrétom. V minulosti totiž profesor Jozef Novák vyslovil domnienku, že tieto pozostatky patria inej osobe - jednej z manželiek Štefana Andrássyho Terézii Dóryovej, ktorej podobizeň existuje.“
Bodoriková dodala, že špeciálne vyšetrenie múmie na CT prístroji v Bratislave odhalí viac: „Uvidíme, ako vyzerá zvnútra. V akom stave sú vnútorné orgány. Získame tiež obraz lebky, na základe čoho sa dá urobiť spomínaná rekonštrukcia jej podoby.“ Andrea Puškárová z Ústavu molekulárnej biológie SAV prezradila, že výzvou je už to, že ide o najstaršiu múmiu na Slovensku: „Vzorky zatiaľ putovali na analýzu a výskum je len na začiatku. Až neskôr spoznáme odpoveď aj na to, aké mikroorganizmy sa v múmii nachádzajú, a dozvieme sa viac o prostredí, v ktorom bola vystavená. Podľa týchto záverov potom reštaurátori môžu zvoliť správny postup.“
Kto bola tajomná múmia
Žofia zomrela v roku 1703 a pochovali ju v dedine pod kostolom. Jej pozostatky sa údajne mumifikovali prirodzeným spôsobom vďaka prievanu vo vápencovej hrobke. Samotné telo v tomto stave našli v roku 1814 a vtedy ho aj previezli na hrad do kaplnky. Pravú ruku má zdvihnutú, lebo v nej počas pochovávania Žofia pravdepodobne držala modlitebnú knižku, ktorá sa už rozpadla. Podobizeň Andrássyho manželky sa, žiaľ, nezachovala. Vedci odhadujú, že žena zomrela asi vo veku 50 rokov.