Na Maledivách trávi luxusné dovolenky aj množstvo Slovákov, no málokto si uvedomí, že každodenná realita v tejto krajine je úplne odlišná. Kým dovolenkári tu trávia nezabudniteľné a rozprávkové chvíle, domáci prežívajú peklo.
V tejto moslimskej krajine sa hrubo porušujú základné ľudské práva. Touto problematikou sa zaoberá aj Európska Únia. Na Maledivách totiž vládne silný náboženský extrémizmus. "Kresťania tu nemôžu praktizovať svoje náboženstvo, ak to urobia, hrozí im väzenie. Mnohí preto utekajú do zahraničia," približuje situáciu Nemec Thomas Müller z organizácie Open Doors, ktorá pomáha prenasledovaným kresťanom po celom svete. Podľa jeho slov sa situácia v poslednom roku ešte viac zhoršila. Od januára 2015 sa občianstvo tejto krajiny spája s moslimskou vierou. Každý, kto chce byť občanom Maledív, musí sa verejne priznať k islamu. "Ak chce niekto konvertovať na iné náboženstvo, stratí občianstvo," cituje Müllera nemecký Bild. V poslednej dobe sa tu čoraz viac udomácňujú extrémisti z obávanej organizácie Islamský štát.
Islamský radikalizmus sa odráža vo viacerých oblastiach života tohto ostrovného štátu. Násilie na ženách zostáva častokrát nepotrestané. Ako píše organizácia Open Doors, prezident pozastavil zákon, ktorý by zakazoval znásilnenia žien počas manželstva. Podľa zákonov šaríe tu platí trest smrti, ktorý na Maledivách vykonávajú aj v prípade, keď je za zločin odsúdené dieťa. O nezávislom súdnictve tu možno hovoriť len veľmi ťažko.
Od roku 2013 na Maledivách vládne prezident Abdullah Yameen, ktorý svojho predchodcu Mohammeda Nasheeda a ostatných politických odporcov strčil do väzenia. Vláda v novembri 2015 vyhlásila výnimočný stav.
V januári 2013 sa pre celosvetový rozruch postaral mimoriadne krutý rozsudok. Sudca odsúdil 15-ročné dievča na 100 rán bičom pre smilstvo s mužom. Predtým však toto dievča niekoľko rokov zneužíval jej strýko, ktorý ostal nepotrestaný. Vzhľadom na obrovské celosvetové protesty dievčaťu nakoniec kontroverzný trest zrušili.