Dohodlo sa na tom vedenie firmy s odborármi. Iba nedávno pritom kolovali vo verejnosti informácie o možnom prepúšťaní či predaji podniku, tie však obe strany odmietli komentovať. Hutníci budú mať v januári štvordňový pracovný týždeň a za deň, keď nebudú v práci, dostanú 60-percentnú kompenzáciu z priemerného zárobku.
„Dôvodom je komplikovaná situácia na trhu s oceľou pre extrémne vysoké objemy dumpovaných produktov dovážaných do Európy v posledných mesiacoch. Je to jedno z mnohých opatrení, ktoré sme zaviedli po signáloch o ťažkostiach na trhu s oceľou,“ uviedol hovorca U. S. Steelu Ján Bača. Odborári spočiatku o štvordňovom pracovnom týždni nechceli ani počuť, teraz tvrdia, že uprednostnili menej drastické opatrenie.
„V decembri sme nepovažovali uplatnenie takejto dohody za racionálne. V súčasnosti zamestnávateľ opätovne v návrhu vymedzil vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnancom nemôže prideľovať prácu. Po náročnej diskusii sme teda posúdili a uprednostnili toto menej drastické opatrenie,“ konštatoval predseda Rady odborov OZ KOVO U. S. Steel Košice Mikuláš Hintoš.
Zamestnancom znížia výplaty
Dovoz veľkého množstva ocele z mimoeurópskych krajín za dumpingové ceny má pritom v niektorých krajinách za následok časté rušenie pracovných miest, čomu sa chceli košickí odborári vyhnúť. Zamestnanci však dostanú nižšie výplaty približne o 10 percent. „V prípade pretrvávajúcej nepriaznivej a zložitej situácie je Rada odborov pripravená predložiť ďalšie návrhy na úsporné opatrenia,“ doplnil Hintoš.
V uplynulých dňoch sa taktiež začali šíriť informácie, že o košické železiarne má mať záujem štvrtý najbohatší Slovák Tomáš Chrenek. Vedenie jeho Moravia Steelu už malo dokonca rokovať s americkými akcionármi železiarní, U. S. Steel však tieto informácie nekomentuje.