Tentoraz sa však významným úspechom nemôže pochváliť svetoznáma NASA, ale súkromná spoločnosť SpaceX, ktorá na obežnú dráhu okolo Zeme vyniesla až jedenásť satelitov. Najväčšou radosťou všetkých, ktorí na projekte pracovali, bolo pristátie prvého stupňa rakety, ktorý sa po prvý raz v histórii vrátil na miesto neďaleko štartu.
V riadiacom stredisku nastala neopísateľná radosť a nadšenie. „Dnes tvoríme dejiny,“ komentovala štart i návrat spoločnosť SpaceX. Prvý stupeň rakety poháňaný deviatimi motormi sa vrátil na Zem po desiatich minútach od štartu a pristál zhruba desať kilometrov od oficiálneho miesta, ktorým bola bývalá odpaľovacia rampa amerických nosných rakiet Atlas.
Významná udalosť sa tak postarala o to, že vďaka opakovanému použitiu nosných rakiet sa v budúcnosti môžu výrazne znížiť náklady na lety do kozmu. Spoločnosť musela k pripravovanej akcii pristupovať mimoriadne opatrne. Príčinou bola júnová havária a únik hélia, keď raketa Falcon, ktorá mala na obežnú dráhu vyniesť nákladnú loď Dragon so zásobami pre vesmírnu stanicu ISS, explodovala. Odborníci v tomto náročnom fachu sa následne museli mesiace zaoberať tým, ako by odstránili všetky nežiaduce problémy a stroj ešte viac zlepšili a posunuli k dokonalosti.
Spoja sa s NASA?
Majiteľ spoločnosti SpaceX Elon Musk (44) sa na celú vec pozerá realisticky a vyhlásil, že ešte niekoľko rokov potrvá, pokým sa nová technológia zdokonalí do takej miery, aby bola naplno použiteľná. Cieľom miliardára je let smrteľníkov na červenú planétu. „Vytvorili sme dôležitý krok na ceste k vybudovaniu mesta na Marse,“ dodal Musk. Ďalším pozitívom celej dôležitej udalosti je aj fakt, že spoločnosť SpaceX by na základe tohto úspechu mohla obnoviť spoluprácu s Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA).
Ako prebiehal let:
1. Vypustenie rakety Falcon 9
2. Stupeň 1, oddelenie
3. Úspešné vypustenie 11 satelitov na orbitu
4. Raketa pristála kolmo na pristávaciu podložku