Takto sa prihovárajú občanom banskobystrickí hasiči, ktorí vo sviatočnom období vyrážajú aj k požiarom spôsobeným horiacimi sviečkami. "Vo väčšine slovenských domácností patria sviečky horiace na parapetoch okien, stoloch, v kvetinových či čečinových aranžmánoch k sviatočnej atmosfére. Horiace sviečky potešia oko i dušu, avšak skôr, ako ich zapálite, pouvažujte nad ich bezpečnosťou, aby tepla a ohňa nebolo priveľa," pripomína Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Banskej Bystrici. Informuje o tom aj prostredníctvom preventívnych plagátikov, na ktorých verejnosti dáva do pozornosti niekoľko užitočných rád.
Hasiči upozorňujú, že zapálená sviečka alebo aromatická lampa nemôže zostať bez dozoru dospelej osoby a nikdy ju netreba nechávať horieť pri odchode z bytu. Horiace sviečky nesmú byť v dosahu malých detí. "Pod každou zapálenou sviečkou musí byť podložka z nehorľavého materiálu ako kameň, betón, ohňovzdorné sklo, keramika, smalt. Do sklenených lampášov treba vkladať radšej kahance v hliníkovom obale než sviečky. Nekvalitná sviečka by sa mohla teplom zdeformovať a plameň zasiahne sklo, ktoré vplyvom ohňa popraská a prestane chrániť okolie pred ohňom," varuje KR HaZZ.
V dosahu zapálených sviečok nesmú byť horľavé materiály a ozdoby ako vetvičky, suché kvety, papier, parafínový papier, textil či plasty. Pozor si treba dávať i na rôzne aranžmány so sviečkami, ktoré v žiadnom prípade nemôžu zostať bez dozoru dospelých. Krajskí hasiči tiež pripomínajú, že riziko predstavuje aj horiaca sviečka v prievane, keďže rozkmitaný plameň môže zapáliť horľavé látky v blízkosti ako záclony či suché aranžmány.