Takýto je výsledok prieskumu agentúry Polis Slovakia, ktorý urobila v polovici decembra na vzorke 1 442 ľudí. Top témou sa stali jednoznačne imigranti, a to v pozitívnom aj negatívnom zmysle. Ľudí však stále trápi aj vysoká nezamestnanosť či korupcia na najvyšších miestach. Adrenalín nám zdvíhajú najmä kauzy v zdravotníctve a školstve. Naopak, najviac respondentov ocenilo cestovanie vlakmi zadarmo či pôsobenie prezidenta Kisku. Pozrite sa, aké ďalšie udalosti Slovákov zdvihli zo stoličky a za čo by politikom pripísali plusové body. Kým tretina opýtaných vidí politickú scénu v čiernych farbách, Nový Čas vám prináša vlastný rebríček pozitívnych udalostí roka 2015. Na toto môžeme byť právom hrdí!
1. Podpísanie megazmluvy s firmou Land Rover, prácu by malo nájsť takmer 18-tisíc ľudí
2. Univerzita Komenského sa ocitla medzi 500 najlepšími vysokými školami
3. Gajdošská kultúra bola zapísaná do zoznamu Unesco
4. Nezamestnanosť klesla na šesťročné minimum, v novembri dosiahla 10,77 percenta
5. Famózny úspech našich futbalistov, po prvý raz postúpili na ME
6. Historické minimá dosiahli ceny nafty a benzínu, ku koncu roka sme za liter nafty zaplatili menej ako euro
7. Peter Sagan a Matej Tóth sa stali majstrami sveta
8. Košickí študenti získali na technickej olympiáde 4. miesto za zostrojenie pohybujúceho sa robota
9. Petra Denková sa stala najkrajšou Európankou
10. Slovensko zaznamenalo rekordnú návštevnosť, už do septembra navštívilo našu krajinu 3,3 milióna turistov
Prečo ľudia na politike nevidia nič pozitívne?
Ján Baránek, politológ: Tretina Slovákov sa pozerá na svet cez čierne okuliare, a to najmä stredná vrstva a podnikatelia. Ficove sociálne balíčky ich úplne obišli a tak bolo pre nich ťažké vypichnúť nejakú pozitívnu vec. Najhorúcejšou témou sa stali jednoznačne utečenci. Spolu viac ako polovica respondentov ich spolu s teroristickými útokmi v Paríži označila za najnegatívnejšie udalosti tohto roka. Vládna strana si to uvedomuje a aj preto sa na nás politici Smeru usmievajú z bilbordov s heslami Ako chránime Slovensko. Ich kroky v tomto ohľade kvituje viac ako 11 percent Slovákov.
Martin Reguli, analytik Nadácie F. A. Hayeka: Celý rok chýbala pozitívna diskusia. Slovákov ovplyvnili zahraničné udalosti, ako bola kríza v Grécku, imigranti či teroristické útoky. Ľudia si tieto udalosti pospájali. Z môjho pohľadu sme tento rok nezaznamenali výrazné politické a ekonomické posuny, o ktoré by sa ľud mohol oprieť, a preto politickú situáciu vníma negatívne.
Zuzana Kusá, sociologička: Pre ľudí bolo ťažké nájsť takú udalosť, ktorá by pozitívne ovplyvnila celú spoločnosť. Z čoho profituje jeden, nemusí druhý. V demokracii nie je monopol na výklad toho, čo je pozitívne. To vedie k pochybnostiam, či sa vôbec niečo pozitívne stalo. Slováci však s politickou skepsou nie sú výnimkou. Nehovoriac o tom, že negatívne udalosti tohto roka boli také silné, že zatienili aj menšie pozitívne.