Koľkí z nás už chceli schudnúť, prestať fajčiť, viac športovať či učiť sa niečo nové a po čase všetky predsavzatia vyšumeli do stratena? Nový Čas sa poradil s odborníkom na úspech Mirom Veselým z portálu uspech-ako.sk a koučkou Denisou Nikolovou z lifekouc.sk, ako vytrvať a s pevnou vôľou svoje predsavzatia naplniť.
Plán koučky
Denisy Nikolovej
Dlhé formulácie sa vám nebude chcieť ani čítať, nieto ešte plniť. Najprv si dajte otázku: „Čo chcem vo svojom živote zmeniť?“ alebo „V čom by bol môj život krajší, lepší, keby som sa zbavil/a tohto zlozvyku alebo začal/a robiť toto?“ . Tak získate obsah predsavzatia.
2. Počet
Dávať by sme si ich mali toľko, koľko sme schopní splniť. Niekto 2 – 3, niekto 10, iný len jedno. Je to individuálne. Napíšte si zoznam a zamyslite sa najmä nad tým, ako vaše predsavzatia ovplyvnia váš život. To znamená, koľko času im budete musieť venovať, čo všetko ešte budete musieť zmeniť. Po dľa dôležitosti si ich zoraďte a zvážte, či budete mať na všetky čas a energiu.
3. Formulácia
Predsavzatia neformulujeme správne. Strácajú potom svoj motivačný charakter. Najčastejšími chybami sú, že často nie sú konkrétne a pozitívne.
Takže:
NIE „Začnem behať.“
ÁNO „Každý deň ubehnem 5 km.“
NIE „Budúci rok schudnem.“
ÁNO „Do konca decembra 2016 schudnem 15 kilogramov.“
Predsavzatia formulujte vždy pozitívne, lebo negatívne sformulované mozog neprijíma.
NIE „Nebudem toľko jesť.“
ÁNO „Budem jesť zdravo.“
NIE „Nebudem leňošiť.“
ÁNO „Každý deň budem večer 30 minút cvičiť.“
NIE „Nebudem fajčiť.“
ÁNO „Mám dostatok sily a odvahy, aby som prestal fajčiť."
4. Zotrvanie
Pamätajte na to, že predsavzatia sú tu pre vás. Zotrvať vám pomôže aj toto: Majte svoje predsavzatia stále na očiach a neustále si ich pripomínajte. Môžete si ich dať do mobilu alebo vyvesiť na viditeľnom mieste. Večer pred spánkom si predsavzatia zopakujte. Dostanú sa vám tak lepšie do podvedomia a začnete s nimi každodenne pracovať. Veľké predsavzatia rozdeľte na menšie. Postupujte krok za krokom. Budete mať pocit, že postupujete a už ste niečo pre danú vec urobili. Za každý, aj malý, úspech sa pochváľte, prípadne odmeňte. Ak si neviete rady a predsavzatia opakovane neplníte, nájdite si niekoho, kto vám s tým pomôže.
Plán motivátora
Mira Veselého
Kúpte si napr. nejakú knihu, v ktorej sa téma rozoberá podrobne. Tým sa stanete kompetentní. Nie je nič horšie, ako pustiť sa do niečoho, o čom nič neviete. Typické je to pri chudnutí. Tučný človek sa nazdáva, že pomôže hladovka alebo diéta. Samozrejme, že nepochodí, pretože sa riadi zlým (alebo žiadnym) plánom.
2. Oznámenie
Oznámte všetkým, že chcete prestať fajčiť, začínate športovať, chudnúť či brať na seba menej povinností. Tí múdrejší vás nielen pochvália, ale keby ste práve začali zlyhávať, možno vás podržia a pomôžu vám ustáť to.
3. Kontrola
Nastavte si merateľné výsledky a denne si zapisujte, ako sa vám darí.
4. Zotrvanie
Priebežne sa dopujte motivačnými informáciami. Ak teda chcete začať posilňovať, čítajte články o kulturistike. Ak sa chcete učiť programovať, začnite navštevovať diskusné fóra o programovaní. To, že sa v duchu pravidelne téme venujete, vám pomôže nezabúdať.
5. Zlyhanie
Týždeň držíte zdravý životný štýl a v nedeľu vás rodina zlomí dať si krémeš. Na to musíte byť pripravení a nedať sa tým znechutiť. Jeden „prešľap“ neprekáža a môžete ísť ďalej. Bola by škoda skončiť so záväzkom s pocitom „zlyhal som, zabalím to“.