Málokto však vie, že ten odchádzajúci mal priestupnú 1 sekundu. Čo „táto pridaná hodnota“ znamenala pre ľudí a techniku? Tridsiateho júna o 23:59,59 svetového času nenasledoval údaj 00:00,00 ale 23:59,60. Prečo sa to stalo, vysvetľuje bývalý astronóm Ľubomír Klocok. „V roku 1971 vznikli prvé atómové hodiny, ktoré idú s presnosťou 1 sekundy za 300 miliónov rokov. Sú nezávislé od Zeme, kde meranie času súvisí s obehom okolo Slnka.
Tento obeh má nepravidelnosti, ktoré spôsobuje Mesiac a v priemere každých 18 mesiacov sa Zem oneskorí asi o sekundu. Aby sa nesúlad medzi prírodným časom a meraným vyrovnal, tak niekedy raz za dva roky, inokedy za päť, pridá sa k roku sekunda. Od roku 1972 sa tak stalo už 23-krát.“
Na to, kedy sa sekunda má vložiť, dohliada Medzinárodná služba rotácie Zeme. Kým ľudia nemajú šancu pocítiť ju, pre počítače predstavuje veľký problém. „Pri vložení sekundy z 30. júna na 1. júla sa dlho nedalo pripojiť napr. k sociálnym sieťam. Pri tomto prechode treba urobiť vážne korekcie na počítačových serveroch. Robí sa to tak, že sa čas pridáva po milisekundách dlhšiu dobu, aby to nebol v daný moment až sekundový skok,“ vysvetlil počítačový odborník Ivan Sejút.