Stalo sa tak v snahe obmedziť znečistenie ovzdušia, ktoré si už v niektorých mestách vynútilo zákaz či obmedzenie dopravy. V Miláne, Bologni a Turíne vykázali úrady z verejných priestranstiev rakety, svetlice a inú pyrotechniku po tom, ako sa po nezvyčajne suchej zime v atmosfére krajiny nazbieralo vysoké množstvo mikročastíc. Starosta mesta Reggio Calabria na juhozápade Talianska predĺžil zákaz zábavnej pyrotechniky až do 7. januára s argumentom, že nielenže znečisťuje ovzdušie, ale môže zraniť ľudí a vydesiť zvieratá. Ohňostroje vyvolávajú "závratný nárast mikročastíc látok škodiacich zdraviu, ako je stroncium, bárium, meď, hliník, titán a železo", citovala starostu Giuseppa Falcomatu agentúra Reuters.
V Neapole, kde ľudia často oslavujú sviatky, narodeniny a sobáše s ohňostrojmi, spustili kampaň za menej horľavé veselie. Kresba na webovej stránke samosprávy zobrazuje hromadu ľudí pri stredovekom mestskom hrade Castel Nuovo a titulkom: "Oslavujte s dobrou náladou a v spoločnosti, ale bez ohňostrojov." Keďže obmedzenia dopravy vo veľkých mestách Talianska v uplynulých dňoch neviedli k zníženiu úrovne znečistenia ovzdušia, vláda rokovala s regionálnymi a samosprávnymi orgánmi o možnostiach ďalšieho postupu.
Minister životného prostredia Gian Luca Galletti povedal, že vláda poskytne 12 miliónov eur na zníženie cestovného vo verejnej doprave, a zverejnil tiež akýsi "zoznam" návrhov, čo majú starostovia robiť počas období smogu. Zahŕňa napríklad zníženie vykurovania verejných budov o dva stupne Celzia, zníženie povolenej rýchlosti dopravy v mestských oblastiach o 20 km/h a stimuly pre ľudí, aby vymenili staré autá na nové. Podľa ministra bude na starostoch, ktoré z navrhovaných opatrení uplatnia. Zdôraznil, že súčasná smogová kríza je z väčšej časti dôsledok mimoriadnych poveternostných podmienok, keď nefúka vietor a "krajina prežíva jedno z najdlhších období sucha, aké kedy absolvovala". Meteorológovia predpovedajú pre väčšinu Talianska vietor a dážď po 2. januári.