Predsavzatia môžu byť aj užitočné, pretože predstavujú motiváciu zmeniť svoj životný štýl, myslia si odborníci.
"Hoci v nich ľudia zväčša pomenujú iba povrchnosti, ako prestať fajčiť, začať športovať či schudnúť, ide v podstate o zástupné veci, pretože chcú predovšetkým zmeniť pocit zo seba," povedala terapeutka z Ligy za duševné zdravie (LDZ) Jolana Kusá. V prípade, že si ich nedajú, nebudú síce z ich nesplnenia sklamaní, no nebudú mať ani novú motiváciu a energiu. "Ak si tento fakt mnohí uvedomia, k novoročným predsavzatiam budú mať rešpekt," podotkla.
Neúspešné predsavzatia by ľudí nemali odradiť ani podľa Ľubomíra Okruhlicu, šéfa Centra pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Bratislave. "Ak chce niekto prestať piť či fajčiť a po pol roku ho to odhodlanie prejde, aj tak pre seba za ten čas urobil veľa, a to zo zdravotného hľadiska," konštatoval.
Centrum, ktoré riadi, navštívi mnoho ľudí práve koncom januára a februára. Okruhlica sa domnieva, že to môže mať spojitosť aj s novoročnými predsavzatiami. "Sú veľmi prínosné, pretože nútia k zmene životného štýlu," uviedol. Britská štúdia dokonca ukazuje, že každému desiatemu človeku sa podarí predsavzatie dodržať v nasledujúcom roku, dodal Okruhlica.